poniedziałek, 30 czerwca 2014

Sernik podwójnie pomarańczowy

     Z dzieciństwa pamiętam koncentrat soku pomarańczowego, który kupował mój Tata. Gdy zobaczyłam "to" opakowanie w szwedzkim sklepie, które chyba się nie zmieniło, od razu wiedziałam, że muszę kupić a potem wykorzystać do wypieków. Wybrałam sernik o smaku pomarańczowym, na który od dawna miałam ochotę. Dodanie koncentratu do sera okazało się strzałem w dziesiątkę, dzięki temu zyskał on nie tylko intensywny pomarańczowy smak ale również aromat i kolor! Na spód wykorzystałam ciastka Oreo, które ślicznie komponują kolorystycznie i smakowo. Wierzch pokryłam dodatkowo gotowym dżemem pomarańczowym. Sernik ma konsystencję kremową. Jest pyszny! Przepis własny :) 
Dzisiaj ostatni dzień głosowania na Najsmaczniejszy Blog Małopolski. Jeśli podoba się Wam mój blog, proszę o głosy :) http://krakow.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/daktyle-w-czekoladzie,18954,1190864,t,id,kid.html  Z góry dziękuję!


176 g ciastek Oreo (duża paczka)
1 słoik dżemu pomarańczowego

Warstwa serowa:
500 g mielonego białego sera
100 ml koncentratu pomarańczowego
3 jajka
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
1/2 szklanki cukru
100 ml mleka

Z białek ubić sztywną pianę. Do sera dodać koncentrat, żółtka, budyń i cukier, krótko zmiksować. dolać mleko, krótko zmiksować. Dodać pianę z białek, delikatnie wymieszać łyżką. Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć całymi ciastkami Oreo (nie muszą ściśle do siebie przylegać). Łyżką wyłożyć masę serową, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C. Piec 1 godzinę. Ostudzić. Na zimny sernik wyłożyć dżem pomarańczowy, równomiernie go rozsmarować.

sobota, 28 czerwca 2014

Chrupiące gofry z jagodami

     Nietypowe gofry, pieczone razem z jagodami. Ciasto jest dość gęste, po upieczeniu są miękkie ale w czasie stygnięcia stają się sztywne i chrupiące, czyli odwrotnie niż w tradycyjnych gofrach :) Inspirację zaczerpnęłam stąd , choć rozrzedziłam ciasto mlekiem i zrezygnowałam z lukru bo gofry i tak są bardzo słodkie :) 

1/2 szklanki masła (120 g)
3/4 szklanki cukru 

1 jajko
1 1/4 szklanki mąki 

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki jagód


Masło roztopić, ostudzić. Dodać  cukier, jajko,mąkę, sodę i mleko, zmiksować. Dodać jagody, wymieszać łyżką. Ciasto jest dość gęste.Piec gofry. Po wyjęciu są miękkie ale w miarę stygnięcia stają się chrupiące.


środa, 25 czerwca 2014

Muffinki z jagodami

     Pyszne, sezonowe muffinki :) U mnie znowu jagodowo :) Pulchne, miękkie i wilgotne ciasto z jagodami. Robi się je szybko i łatwo a przyjemność ich jedzenia, szczególnie z kubkiem mleka, jest naprawdę duża :)

Ciasto:
120 g masła
3/4 szklanki cukru
1,5 szklanki mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 jajka
1/2 szklanki śmietany

ok.1 szklanka jagód

Masło utrzeć z cukrem, dodać proszek do pieczenia, jajka, mąkę i śmietanę, zmiksować. Nakładać do form muffinkowych do 1/2 wysokości. Na wierzch nałożyć ok. 2 łyżeczki jagód. Piec ok 23-25 minut w 180°C.


poniedziałek, 23 czerwca 2014

Tarta jagodowo- bananowa

     Rewelacyjne połączenie polskich jagód z egzotycznym bananem! Na kruchym, maślanym cieście wyłożona jest gruba warstwa jagód z niewielką ilością brązowego cukru. Na wierzchu ułożone są plasterki banana, które nadają pysznej słodyczy i aromatu. Inspiracja zaczerpnięta stąd .


Ciasto:
200 g mąki
100 g masła
50 g cukru
1 małe jajko

Do mąki dodać zimne masło, posiekać nożem. Dodać cukier i jajko, wyrobić jednolite ciasto. Wyłożyć na dno i ok. 2 cm boki formy do tarty lub tortownicy o średnicy 20 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec do uzyskania złotego koloru, ok. 22- 25 minut.

Owocowy wierzch:
2 szklanki jagód
1 łyżka brązowego cukru
1 banan

Jagody przebrać z liści, umyć i osuszyć. Przygotowane wysypać na podpieczony spód, wyrównać, posypać brązowym cukrem. Banan pokroić w plasterki, ułożyć na jagodach. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec 25 minut.

piątek, 20 czerwca 2014

Karpatka z kremem cappuccino

     Pyszna odmiana dla zwykłej karpatki. Ciasto ładnie rośnie robiąc odpowiedniej wielkości "góry". Krem z dodatkiem kawy cappuccino jest delikatny, lekko kawowy. Ta karpatka jest tak smaczna, że już zdążyłam do niej powrócić bo rodzina się tego domagała :) W lecie nie wszystkie ciasta muszą być z owocami :)


Ciasto:
1 szklanka wody
125 g margaryny
1 szklanka mąki pszennej
 4 jajka

Do rondelka wlać wodę, dodać margarynę, zagotować. Zestawić z palnika, wsypać mąkę, energicznie mieszać do momentu uzyskania jednolitego ciasta, które z łatwością będzie odstawiać od ścianek garnka. Wystudzić. Do zimnego ciasta dodać jajka, zmiksować blenderem na jednolite ciasto. Podzielić na dwie równe części, wyłożyć do dwóch tortownic o średnicy 23 cm. Piec ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Ostudzić.  

Krem:
2 szklanki mleka
200 g miękkiego masła
3/4 szklanki cukru
2 czubate łyżki mąki pszennej
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka cukru waniliowego
4 czubate łyżki cappuccino
4 łyżki ciepłej przegotowanej wody

Do rondelka wlać 1 i 1/2 szklanki mleka, wsypać cukier, zagotować. Do pozostałej 1/2 szklanki mleka wsypać obie mąki, dokładnie wymieszać. Zagotowane mleko zestawić z palnika, wlać mieszankę mleka z mąką cały czas przy tym mieszając. Ponownie wstawić na palnik, mieszając doprowadzić do wrzenia, gotować ok 1/2 minuty. Do proszku cappuccino wlać wodę, wymieszać, dodać do gorącego budyniu, wymieszać, wystudzić. Do miski włożyć miękkie masło, stopniowo, cały czas miksując dodawać po 1 łyżce zimnego budyniu. 

Wykonanie:
Na wystudzony jeden blat ciasta wyłożyć całość kremu, przyłożyć drugim blatem ciasta, lekko docisnąć. Wierzch posypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Sernik z kubusiowym budyniem

     Jeden z najlepszych serników jakie dotychczas jadłam :) Jestem tym bardziej z niego zadowolona, że recepturę na niego opracowałam sama. Na miękkim, półkruchym cieście wylana jest warstwa budyniu zrobionego na bazie soku marchwiowego typu "Kubuś". Serowy wierzch jest bardzo delikatny, puszysty i równy jak stół :) Całość jest... po prostu pyszna! Na pewno będę go powtarzała :)


Ciasto:
150 g mąki pszennej
50 g cukru
1 jajko
80 g masła
1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia

Do miski wsypać mąkę, dodać cukier i masło, posiekać nożem. Dodać jajko i proszek do pieczenia, zagnieść na jednolite ciasto. Wyłożyć na spód tortownicy o średnicy 24 cm, posypując wierzch mąką, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec ok. 20 minut.

Kubusiowy budyń:
2 i 3/4 szklanki soku marchwiowego typu "Kubuś"
2 czubate łyżki cukru
2 budynie śmietankowe bez cukru

Do rondelka wlać 2 szklanki (500 ml) Kubusia, wsypać cukier, zagotować. Do kubka wlać 200 ml soku Kubuś, wsypać oba budynie, wymieszać. Zagotowany sok zestawić z palnika, mieszając wlać wymieszane budynie. Ponownie wstawić na palnik, doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 1/2 minuty. Gorący budyń wylać na podpieczone ciasto, wyrównać, odstawić na ok. 20- 25 minut do ostygnięcia.

Warstwa sernikowa:
500 g mielonego sera 
120 g cukru
2 jajka
1 łyżeczka cukru waniliowego
1/4 szklanki oleju

Z białek jajek ubić sztywną pianę. Do drugiej miski włożyć ser, cukier, cukier waniliowy, żółtka i olej, krótko zmiksować na jednolitą masę. Dodać pianę z białek, delikatnie wymieszać łyżką. Masę serową wyłożyć na wierzch ostudzonego budyniu. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C, piec ok. 50-55 minut.

piątek, 13 czerwca 2014

Torcik z masą ajerkoniakową i truskawkami

     Bardzo smaczny biszkoptowy torcik. Przekładany jest on masą zrobioną na bazie budyniu robionego z  ajerkoniakiem. Świeże truskawki w środku i na wierzchu doskonale się tu komponują. Robiłam go już dwa razy :) Był on opublikowany w Przyślij Przepis :)


Biszkopt:
5 jajek
1 płaska łyżka proszku do pieczenia
3/4 szklanki cukru
1 szklanki mąki krupczatki (typ 500)

Białka ubić z proszkiem do pieczenia i cukrem na sztywną pianę. Żółtka lekko ubić, dodać do ubitej piany, lekko wymieszać łyżką. Dodać mąkę, krótko zmiksować na najniższych obrotach. Ciasto wyłożyć do tortownicy o średnicy 21 cm. Piec ok. 35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Ostudzić.

Krem ajerkoniakowy:
350 ml mleka
120 ml ajerkoniaku
3/4 szklanki cukru
2 czubate łyżki mąki pszennej
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
200 g masła

Do rondelka wlać szklankę (250 ml) mleka, wsypać cukier, zagotować. Do miski wlać ajerkoniak i resztę mleka, dodać obie mąki, krótko zmiksować na jednolitą masę. Mleko zestawić z palnika, wlać, cały czas mieszając, masę ajerkoniakową. Rondel z powrotem wstawić na palnik, mieszając doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 30 sekund.
Zostawić do całkowitego ostudzenia.
Do miski włożyć miękkie masło, stopniowo, po 1 łyżce dodawać zimny budyń ajerkoniakowy, cały czas miksując.

Ponadto:
ok.350-400 g świeżych truskawek
6 kostek mlecznej czekolady

Poncz:
200 ml przegotowanej zimnej wody
1 łyżka cukru
Do wody dodać cukier, wymieszać do jego rozpuszczenia. Rozlać na dwie równe części.

Wykonanie:
Biszkopt przekroić na pół. Dolny blat nasączyć połową ponczu.
3/4 masy ajeroniakowej wyłożyć na dolny blat biszkoptu, wyrównać. Na masę ułożyć połówki truskawek (kilka odłożyć do dekoracji), wcisnąć je w masę. Masę jeszcze raz wyrównać, przykrywając nią truskawki. Przykryć drugim blatem biszkoptu, lekko docisnąć, nasączyć pozostałym ponczem. Wyłożyć pozostałą masę, wyrównać. Wierzch udekorować pozostawionymi truskawkami i startą na tarce czekoladą. 

środa, 11 czerwca 2014

Czereśniowe crumble

     Pyszny i szybki pomysł na małe, letnie słodkości. Deser jest przy tym banalnie prosty- czereśnie i kruszonka. Zamiast czereśni można wykorzystać inne dowolne owoce.
Przy okazji przypominam, że gdybyście chcieli zagłosować na mój blog w plebiscycie na Najsmaczniejszy Blog Małopolski to zapraszam Was na stronę patrz tutaj
Z góry dziękuję!


Porcja dla 4 osób:

ok. 500 g czereśni

Kruszonka:
70 g zimnego masła
70 g cukru pudru
130 g mąki pszennej

Do miski wsypać cukier puder i mąkę, dodać pokrojone, zimne masło. Palcami wyrobić sypką kruszonkę.
Na dno 4 kokilek wyłożyć czereśnie, obficie posypać kruszonką. Przygotowane kokilki wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C, piec ok. 25 minut do zrumienienia kruszonki. Podawać na ciepło.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Tarta z truskawkami w czekoladzie

     Kolejna odsłona ciasta z truskawkami :) Tym razem na kakaowym miękkim cieście wyłożona jest warstwa budyniu zrobionego z żółtek i mlecznej czekolady. Wierzch wieńczą, ułożone jedna obok drugiej, truskawki zanurzone w gorzkiej czekoladzie i polane paskami białej czekolady.


Ciasto:
60 g masła
70 g cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 jajko
70 ml mleka
110 g mąki pszennej
2 czubate łyżki kakao

Do miski włożyć masło, dodać cukier, zmiksować. dodać proszek do pieczenia, jajko, mleko, mąkę pszenną i kakao, zmiksować na jednolite ciasto. Wlać do formy o średnicy 20 cm. Piec ok. 25- 28 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Ostudzić.

Czekoladowy budyń:
3 żółtka
3 łyżki cukru
1 łyzeczka cukru waniliowego
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 lekko zaokrąglona mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanka mleka

Do miski wbić żółtka, dodać cukier, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i 1/2 mleka, zmiksować. Do rondelka wlać 1 szklankę mleka, zagotować. Zestawić z palnika, wlać masę żółtkową, cały czas przy tym mieszając. wstawić ponownie na palnik, mieszając doprowadzić do wrzenia, gotować przez około 1/2 minuty. Zestawić z palnika. Czekoladę połamać na kostki, wrzucić do gorącego budyniu, mieszać do ich rozpuszczenia. Gorący budyń wylać na kakaowe ciasto, równo rozprowadzić na całej powierzchni. Zostawić do ostudzenia.

Truskawki w czekoladzie:
500 g truskawek
1 tabliczka (100 g) gorzkiej czekolady
1/2 tabliczki (50 g) białej czekolady

Truskawki umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem. Gorzką czekoladę połamać na kawałki, rozpuścić na parze lub bardzo krótko (ok.30 s) w mikrofali. Truskawki maczać dookoła w gorącej czekoladzie (bez maczania ich wierzchu przy szypułkach), zaraz układać, jedną obok drugiej, na wierzchu ostudzonego budyniu. Białą czekoladę rozpuścić na parze lub krótko w mikrofali, łyżeczką polać wierzch truskawek. zostawić do zastudzenia czekolady w chłodnym miejscu.


 

sobota, 7 czerwca 2014

Kokosowy puch z truskawkami

     Niezwykle delikatne ciasto, niczym puch, wprost rozpływające się w ustach. Biszkopt nasączony mleczkiem kokosowym, masa śmietanowa z dodatkiem śmietanki kokosowej i wieńczące całość truskawki. Ciasto wprost idealne na uroczyste okazje, u mnie urodzinowe :) Będę do niego często wracała, już kupiłam następną puszkę śmietanki kokosowej :) Najlepsze jest ciasto dobrze schłodzone.


Biszkopt:
200 g maki pszennej
200 g cukru
6 jajek
1 łyżeczka z lekkim czubkiem proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywną pianę z proszkiem do pieczenia i cukrem. Żółtka lekko ubić, dodać do ubitych białek, delikatnie wymieszać łyżką. Wsypać mąkę, krótko zmiksować na najniższych obrotach. Wyłożyć do blaszki o wymiarach 33x21 cm. Piec ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Ostudzić. Przekroić wzdłuż na dwie części.

Poncz:
ok. 100 ml mleka kokosowego
100 ml przegotowanej i ostudzonej wody
1 łyżka cukru

Do szklanki wlać mleko kokosowe (pozostałe z odcedzenia śmietanki kokosowej dodanej do masy), dodać cukier, wymieszać do jego rozpuszczenia. Poncz podzielić na dwie równe części.  

Masa kokosowa:
500 ml dobrze schłodzonej śmietanki kremówki 30%
1 puszka dobrze schłodzonej śmietanki kokosowej
4 łyżki cukru

24 truskawki

Śmietankę kremówkę ubić z cukrem przez ok. 3 minuty, na sztywno. Dodać oddzieloną od mleka kokosowego śmietankę kokosową (wyjmuje się ją z łatwością łyżką, jest konsystencji masła). Krótko razem ubić na jednolitą masę. Podzielić na dwie równe części.

Wykonanie:
Dolny blat biszkoptu nasączyć połową ponczu. Wyłożyć połowę masy kokosowej, przykryć górną częścią biszkoptu, nasączyć go pozostałym ponczem. Na wierzch wyłożyć resztę masy kokosowej. Na każdy pokrojony kawałek ciasta położyć umytą i osączoną truskawkę. Ciasto schłodzić w lodówce.


środa, 4 czerwca 2014

Pancakes z rzeżuchą

     U mnie w ogródku jest nie tylko sezon truskawkowy ale również rzeżuchowy :) W związku z tym dodaję ją do wszystkiego. Dzisiaj przepis na pyszne pancakes na słono, oczywiście z rzeżuchą :)



1 małe opakowanie kwaśnej śmietany 12% (180 g)
1 jajko
1 szklanka mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki soli
szczypta cukru
1/2 szklanki rzeżuchy

Śmietanę, jajko, mąkę, sodę, sól i cukier krótko zmiksować. Dodać pokrojoną rzeżuchę, wymieszać widelcem. Smażyć, z obu stron, bez tłuszczu na rozgrzanej patelni. 

niedziela, 1 czerwca 2014

Truskawkowe kopczyki kreta

     Dzisiaj na Dzień Dziecka zrobiłam moim dzieciom pyszny deser :) Kakaowe muffinki nadziałam masą śmietanową z dużą ilością truskawek. Wierzch przykryłam pokruszonym ciastem wydrążonym ze środka muffinek.  Pyszne, zresztą kto nie lubi truskawek ze śmietanką :)


Masa śmietanowo- truskawkowa:
200 ml dobrze schłodzonej śmietanki kremówki 30%
4 czubate łyżki cukru
1 opakowanie mascarpone 250 g
200 g świeżych truskawek

Truskawki umyć, pokroić na ćwierćplasterki.
Śmietankę ubić z cukrem na sztywno (ok.3 minuty). Dodać mascarpone, krótko zmiksować. Wsypać truskawki, wymieszać łyżką.

Porcja na ok. 15 babeczek:
120 g masła
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki pszennej
2 czubate łyżki kakao
1,5 łyżeczki z lekkim czubkiem proszku do pieczenia
2 jajka
1/2 szklanki jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany

Masło utrzeć z cukrem, dodać proszek do pieczenia, jajka, jogurt, kakao i mąkę, zmiksować na jednolitą masę. Przełożyć do silikonowych foremek na muffinki na wysokość ok. 3/4 wysokości. Piec 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Ostudzić. Nożykiem wyciąć kółko na wierzchu muffinek, łyżeczką wydrążyć środek i go pokruszyć. Otwory napełnić z lekkim czubkiem masą śmietanowo- truskawkową, wierzch obficie posypać okruchami ciasta lekko je dociskając.