sobota, 28 listopada 2020

Cynamonki

     Delikatne ciasto drożdżowe, ładnie wyrośnięte zawinięte w rulon, nadziane mieszanką cukru, masła i cynamonu. Pięknie pachnące, słodkie cynamonki :) Idealne do kubka mleka czy porannej kawy.

porcja na ok. 12 szt.

ciasto:

20 g świeżych drożdży

50 g cukru

100 ml mleka

50 g rozpuszczonego masła

1 jajko

szczypta soli

300 g mąki pszennej


nadzienie:

30 g rozpuszczonego masła

50 g brązowego cukru

2 czubate łyżeczki cynamonu


Do miski pokruszyć drożdże, wsypać cukier i sól, odstawić na ok. 1 minutę, wymieszać do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać ciepłe (nie gorące) mleko, rozpuszczone masło, dodać jajko i mąkę. Wyrobić ciasto. Posypać po wierzchu mąką, odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny. 

Wyłożyć ciasto na podsypaną mąką dużą deskę, rozwałkować (ew. podsypując pod spód i posypując lekko po wierzchu mąką)na duży prostokąt ok. 45x30 cm. Całość polać rozpuszczonym masłem, rozsmarować na całej powierzchni, posypać cukrem i cynamonem. Zwinąć w rulon wzdłuż dłuższego brzegu. Delikatnie pokroić na ok. 2 cm plastry.

Ułożyć na blasze w duąych odstępach, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (bułki znacznie powiększą swoją objętość). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 15 minut. Ostudzić.


Lukier:

1 szklanka cukru pudru

3-4 łyżki zimnej wody

Do cukru wlać 3 łyżki zimnej wody, rozetrzeć łyżką. W razie potrzeby dodać jeszcze więcej wody. Polać wystygnięte cynamonki. 

poniedziałek, 23 listopada 2020

Bułki z ziemniakami

     Wspaniałe bułki. Miękkie, pięknie wyrośnięte, utrzymują wilgoć nawet na drugi dzień (po tym czasie nie wiem bo wszystkie zostały zjedzone). Każda trochę inaczej smakuje przez dodanie różnych posypek. Doskonałe do wędlin, serów ale również (z sezamem) do dżemu :)


75 g ugotowanych ziemniaków

15 g świeżych drożdży

1/2 łyżeczki cukru

1/2 łyżeczki soli

1 jajko

50 ml mleka

50 ml ciepłej wody

1 łyżka oleju

300 g mąki pszennej

ziarna słonecznika

czarnuszka

sezam


Do miski pokruszyć drożdże, dodać cukier i sól, rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Ziemniaki przetrzeć przez sito, przełożyć do drożdży, wlać mleko i wodę, dodać jajko, olej i mąkę, wyrobić jednolite ciasto. Wyłożyć na podsypaną mąkę deskę, podzielić na 8 równych części. Każdą z nich uformować w niedużą kulę. Ułożyć obok siebie w okrągłej formie do pieczenia o średnicy cm. Zostawić do wyrośnięcia. Wierzch posmarować wodą lub roztrzepanym jajkiem, posypać naprzemiennie ziarnami słonecznika, czarnuszką i sezamem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 25 min. do zrumienienia wierzchu. Studzić na kratce.

poniedziałek, 16 listopada 2020

Orzechowa szarlotka z bezą

     Pyszna szarlotka z kruchym orzechowym ciastem. Prażone jabłka nie potrzebują cukru ponieważ słodyczy dodaje pyszna pianka bezowa. Polecam :)

ciasto:

3 żółtka

100 g masła

2 łyżki cukru pudru

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

100 g mielonych orzechów włoskich

150 g mąki pszennej


Do miski wsypać mąkę i mielone orzechy, dodać żółtka ,miękkie masło, cukier puder, proszek do pieczenia, zagnieść jednolite ciasto. 2/3 ciasta wyłożyć na dno tortownicy o średnicy 25 cm, równomiernie rozłożyć. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 20 min.


masa jabłkowa:

1 łyżka masła

1 kg jabłek

1 łyżeczka cukru waniliowego

1/2 łyżeczki cynamonu


Jabłka obrać, pokroić w cienkie plasterki, przełożyć do garnka z rozpuszczonym na dnie masłem, dodać cukier waniliowy i cynamon, dusić pod przykryciem (jeśli jabłka są mało soczyste można podlać ok. 50 ml wody). Odparowane z nadmiaru soku jabłka zostawić do ostudzenia.


beza:

3 białka

150 g cukru

1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej


Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Wsypać mąkę ziemniaczaną, delikatnie wymieszać.


wykonanie:

Na podpieczony kruchy spód wyłożyć ostudzone jabłka, wyrównać. Wyłożyć bezę, wyrównać. Na wierzch zetrzeć na tarce o dużych oczkach pozostałe ciasto z lodówki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 40-45 min. Upieczone ciasto można posypać po wierzchu cukrem pudrem.

wtorek, 10 listopada 2020

Torcik orzechowo-gruszkowy

      Fantastyczne ciasto w formie torciku. Biszkopt z mielonymi orzechami przełożony jest tu masą śmietanową oraz masą czekoladową z waniliowymi gruszkami. Opis jest dość długi ale wykonanie nie jest aż tak skomplikowane i trudne jak się wydaje. Smak wynagrodzi nam czas przygotowania, jest przepyszny! Bardzo polecam, ja zapisuję ten przepis do moich ulubionych :) 

biszkopt orzechowy:

3 duże jajka

100 g cukru

1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżki oleju

50 g mielonych orzechów włoskich

100 g mąki pszennej


Białka ubić z cukrem i proszkiem do pieczenia na sztywną pianę. Dodać żółtka i olej, krótko zmiksować. Wsypać mielone orzechy i mąkę, delikatnie wymieszać łyżką. Wyłożyć do tortownicy o średnicy 25 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec "do suchego patyczka", ok. 30 minut. Ostudzić. Przekroić wzdłuż na połowę.

gruszki:

500 g twardych gruszek

2 szklanki wody

1 łyżeczka cukru

1 łyżeczka cukru waniliowego


Gruszki obrać, pokroić w ok. 1 cm kostkę. 

Do garnka wlać wodę, dodać cukier i cukier waniliowy, doprowadzić do wrzenia. Wsypać gruszki, zagotować ok. 1 minuty, odstawić do całkowitego ostudzenia. Dobrze odcedzić na sicie (syropu nie wylewać).


masa śmietanowa:

150 ml śmietanki kremówki

125 g mascarpone

2 zaokrąglone łyżki cukru


Do miski wyłożyć mascarpone, wsypać cukier. Ubijając wlewać śmietankę aż do uzyskania gęstej masy.


do nasączenia:

100 ml syropu z ugotowanych gruszek


masa czekoladowa:

200 ml śmietanki kremówki

125 g mascarpone

2 zaokrąglone łyżki cukru

100 g gorzkiej czekolady (2 kostki odłożyć do starcia na wierzch)


Czekoladę rozpuścić nad parą wodną, ostudzić. 

Do miski wyłożyć mascarpone, wsypać cukier. Ubijając wlewać śmietankę aż do uzyskania niezbyt gęstej masy. Wlać rozpuszczoną czekoladę, krótko zmiksować. Dodać dobrze odsączone gruszki, wymieszać łyżką.

wykonanie:

Na spód tortownicy ułożyć dół biszkoptu orzechowego, nasączyć 50 ml syropu z gruszek. Wyłożyć całą masę śmietanową, wyrównać, przykryć drugą częścią biszkoptu orzechowego, lekko docisnąć, nasączyć resztą syropu z gruszek.

Na wierzch wyłożyć całość masy czekoladowo-gruszkowej, wyrównać. Posypać startą czekoladą. Wstawić do lodówki do schłodzenia.

czwartek, 5 listopada 2020

Marynowany ananas

     Marynowany ananas, nietypowy do przetwarzania, będzie zaskoczeniem dla gości. Słodko-kwaśny, świetny dodatek do pieczonych mięs lub do deski serów. Pięknie będzie wyglądał na deskach od Sto desek



1/4 świeżego ananasa

zalewa:
500 ml wody
100 ml octu jabłkowego
1/2 szklanki cukru 
1/2 płaskiej łyżeczki soli
do każdego słoika po szczypcie ostrej papryki

Ananas obrać, wykroić twardy rdzeń, pokroić w plastry a potem na niewielkie kawałki. Ułozyć w dwa nieduże słoiki. Do każdego z nich wsypać po szczypcie ostrej papryki.
Do garnka wlać wodę, ocet jabłkowy, dodać cukier i sól. Mieszając doprowadzić do wrzenia. Gorącą zalewą zalać ananasa, zakręcić słoiki. Pasteryzować 20 minut.

poniedziałek, 2 listopada 2020

Muffinki z tartą surową dynią

     Miękkie, wilgotne, ładnie wyrośnięte muffinki z dodatkiem tartej, surowej dyni. Zdecydowanie szybciej i łatwiej się je robi niż te z puree z dyni. Pyszne, aromatyczne. Można polać je czekoladą ale ja wolę w wersji "bez niczego" ;) W tym sezonie robiłam je już dwa razy. Polecam :)


porcja na 10 szt.:

120 g surowej dyni (waga po oczyszczeniu)

100 g cukru

2 jajka

80 ml oleju

150 g mąki pszennej

1/2 płaskiej łyżeczki sody 

1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki cukru waniliowego

1/4 łyżeczki cynamonu

Dynię zetrzeć na tarce na małych oczkach. dodać cukier, cukier waniliowy, całe jajka, olej, mąkę, sodę, proszek do pieczenia i cynamon. Wszystko razem zmiksować. 

Wykładać do papilotek do 3/4 jej wysokości. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 25 minut.