wtorek, 30 sierpnia 2022

Kruche z renklodami

     Pyszne ciasto z renklodami. Użyłam tu odmiany Uleny - żółto-zielonej śliwki. Mimo moich obaw że puszczą dużo soku, świetnie się sprawdziły gdy otoczyłam je mąką ziemniaczaną. Kruche ciasto i dużo owoców - przez to przypomina trochę szarlotkę :) Bardzo smaczne, polecam.


nadzienie:

1 kg żółtych renklod (Ulen)

ok. 2 łyżki cukru

2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej


ciasto:

150 g miękkiego masła

50 g cukru pudru

3 żółtka

1 zaokrąglona łyżeczka proszku do pieczenia

270 g mąki pszennej

Do miski wyłożyć masło, dodać cukier, żółtka, proszek do pieczenia i mąkę, zagnieść jednolite ciasto. Podzielić na 3 części, 2 wyłożyć na spód tortownicy o średnicy 25 cm, piec 20 min w 180C. Pozostałą część ciasta schować do zamrażarki.

Śliwki pokroić na ok. 6-8 każdą, wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną, wyłożyć na podpieczony spód. Na wierzch zetrzeć na dużych oczkach tarki schłodzone ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 55-60 minut. Wierzch posypać cukrem pudrem.


wtorek, 16 sierpnia 2022

Budyniowiec bez pieczenia

     W takie upały jak dziś pozostaje zrobić tylko mocno chłodzące ciasto bez pieczenia. Proste w wykonaniu, Wykonane z produktów które zazwyczaj ma się zawsze w domu. Konsystencja ciasta jest trochę inna niż w typowych ciastach bez pieczenia na bazie śmietanki czy sera. Trochę przypomina żelki, trochę budyń, ciekawe i smaczne ciasto. Na wierzch można dać inne miękkie owoce.


masa budyniowo-galaretkowa:

1 litr mleka

3 budynie waniliowe lub śmietankowe

4 zaokrąglone łyżki cukru

2 galaretki cytrynowe

100 g zimnego masła

podłużne biszkopty

3 szklanki mleka zagotować z cukrem. W pozostałej 1 szklance mleka rozprowadzić budynie, wlać na wrzące mleko, mieszając gotować ok. pół minuty. Zdjąć z palnika, wsypać galaretki, dobrze wymieszać. Dodać pokrojone na mniejsze kawałki masło, wymieszać do połączenia się składników.

Na dno tortownicy o średnicy 25 cm ułożyć biszkopty, powoli wlewać masę budyniowo-galaretkową na wierzch biszkoptów. Wyrównać, wstawić do lodówki do zastygnięcia.


wierzch:

1 szklanka borówek

1-2 morele

1 galaretka agrestowa

300 ml wody

Wodę zagotować, zdjąć z palnika, wsypać galaretkę, mieszać do rozpuszczenia. Odstawić do ostygnięcia i lekkiego stężenia.

Na wierzch masy budyniowo-galaretkowej wysypać borówki i pokrojone na mniejsze kawałki morele. Powoli wylać galaretkę. Wstawić do lodówki do schłodzenia i całkowitego stężenia. Podawać mocno schłodzone.

piątek, 12 sierpnia 2022

Niskotłuszczowe ciasto z malinami

      W czasach gdy każdy dba o linię i gdy cena masła jest wysoka to ciasto będzie idealne. Jest w nim zaledwie 50 ml oleju a mimo to nie jest suche i długo utrzymuje świeżość. Bardzo smaczne, ładnie wyrośnięte, bardzo łatwe w wykonaniu. Możne je upiec z innymi lekkimi owocami, np. z porzeczkami, jagodami, ewentualnie z pokrojonymi w paski śliwkami.



200 g mąki pszennej
2 duże jajka
140 g cukru
120  ml mleka
50 ml oleju
1 zaokrąglona łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru waniliowego
100-150 g świeżych malin

Do miski wbić jajka, dodać cukier, mleko, olej, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, zmiksować. Wsypać mąkę, jeszcze raz zmiksować. Wylać do tortownicy o średnicy 20 cm, wyrównać. Na wierzch ułożyć maliny.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec 40 minut.


wtorek, 2 sierpnia 2022

Małosolna fasolka szparagowa

      W tym roku fasolka szparagowa wyjątkowo obrodziła. Jako że u mnie sezon na ogórki się zakończył, postanowiłam wypróbować przepis na małosolną fasolkę. Sprawdził się doskonale. Taka fasolka smakuje bardzo podobnie do ogórków kiszonych. Jest chrupiąca, w sam raz słona, pachnie chrzanem i koprem. Została zjedzona po 5 dniach od zalania solanką więc nie wiem czy przechowa się przez cała zimę. Zrobiłam ją po raz drugi więc może teraz uda mi się to sprawdzić. Polecam.


porcja na 2 słoiki 500 ml:

400 g fasolki szparagowej

3 szklanki wody

30 g niejodowanej soli

kawałek korzenia chrzanu

2 duże ząbki czosnku

baldachim kopru

Fasolkę umyć, odciąć zdrewniały koniec. Wrzucić na wrzącą wodę, gotować 3 minuty. Odcedzić, lekko ostudzić.

Do każdego słoika dodać ząbek czosnku, kawałek korzenia chrzanu i część baldachimu kopru. Pionowo ułożyć obgotowaną fasolkę.

Do rondelka wlać wodę, dodać sól, zagotować. Wrzącą solanką zalać fasolkę, zaraz zakręcić. Odstawić do zakiszenia. Gotowa do jedzenia po 4-5 dniach.