sobota, 30 marca 2019

Ukraińskie risotto

     Risotto o trochę przewrotnej nazwie którą zapożyczyłam od drugiego obok ryżu głównego skaładnika. Jest nim mrożona mieszanka na zupę Barszcz ukraiński. Mrożonki są wygodne w użyciu bo zachowują wszystkie wartości odżywcze a mamy już wszystko obrane i pokrojone. Dzięki temu takie danie jak to jest gotowe w 20 minut! Gotowany razem z burakami ryż barwi się na piękny różowy kolor. Dodatkowo wszystko nabiera pysznego, bogatego smaku. Można go zrobić również w wersji bezmięsnej. Gwarantuję że wszyscy będą zaskoczeni wyglądem i smakiem tego dania :)

1/2 opakowania mrożonki Barszcz ukraiński
1 szklanka wody
100 g ryżu basmati
ok. 1/2 łyżeczki soli (do ryżu)
1 pojedyncza pierś z kurczaka
1/3 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
ok. 1/3 łyżeczki soli (do kurczaka)
ok. 2 łyżki oleju
1 łyżka parmezanu

Do garnka wlać wodę, wsypać warzywa z mieszanki na Barszcz ukraiński, dodać sól, gotować pod przykryciem ok. 5 minut. Wsypać ryż, gotować pod przykryciem według czasu podanego na opakowaniu (10-12 minut) od czasu do czasu mieszając. W razie potrzeby dolać wody.
Pierś z kurczaka pokroić w małą kostkę, posypać solą i papryką, wymieszać. Usmażyć na oleju, dodać do ugotowanego ryżu, wymieszać. Po wierzchu posypać tartym parmezanem.

wtorek, 26 marca 2019

Żytnie bułki

     Najlepsze bułeczki żytnie :) Miękkie, pyszne nawet na drugi dzień. Idealne do wszelkiego rodzaju wędlin, serów ale również do słodkiego dżemu.

20 g świeżych drożdży
1 płaska łyżeczka cukru
1 płaska łyżeczka soli
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki wody
2 łyżki oleju
100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
250 g mąki pszennej tortowej

Do miski pokruszyć drożdże, posypać cukrem i solą, rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać lekko ciepłe mleko, olej i wodę, wymieszać. Wsypać mąkę żytnią i pszenną, wyrobić jednolite ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Wyłożyć na podsypana mąką deskę, podzielić na 6 równych części. Uformować okrągłe bułeczki, lekko spłaszczyć. Ponownie odstawić do wyrośnięcia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 20 minut.

sobota, 23 marca 2019

Szpinakowy chlebek

     Pyszny chlebek o zielonym kolorze. Uzyskanym go dzięki dodatkowi szpinaku. Mrożone warzywa mają tę przewagę, że są od razu przygotowane do gotowania. Nie trzeba ich myć, obierać, kroić albo jak w przypadku mojego przepisu - myć szpinaku i go blendować ;)
Chlebek świetnie smakuje solo lub tylko z masłem ale można używać go zamiast "zwykłego" chleba jako podstawę do kanapek. Na drugi dzień zachowuje wilgotność i świeżość. Pięknie będzie wyglądał na świątecznym stole :)


100 g mrożonego szpinaku rozdrobnionego
3 duże jajka
100 ml śmietanki kremówki 30%
1/4 szklanki oleju
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
180 g mąki pszennej
30 g startego na tarce żółtego sera
1 ugotowane na twardo jajko

Szpinak rozmrozić, krótko podsmażyć na patelni, ostudzić. Dodać jajka, śmietankę, olej, proszek do pieczenia, sól i mąkę, zmiksować. Dodać starty żółty ser, jeszcze raz krótko zmiksować. Wyłożyć do formy keksowej, wyrównać. Jajko pokroić w kostkę, posypać po wierzchu ciasta, łyżką delikatnie wcisnąć w środek chlebka. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 30-35 minut.

środa, 20 marca 2019

Śniadaniowe pizzerinki

     W swojej zamrażarce zawsze mam zapas różnych mrożonych warzyw. Są one świetnym rozwiązaniem w okresie zimowym by przygotować w krótkim czasie pyszny obiad. Mrożenie jest chyba najlepszym sposobem na zatrzymanie w warzywach i owocach wszystkich drogocennych składników mineralnych i witamin. Hortex jest dla mnie liderem wśród mrożonek i firmą które najbardziej ufam ze względu na jakość. 
Moje pizzerinki, zielone jak wiosna, są inne niż zazwyczaj. Nie ma tu ketchupu, wędlin ale za to są pełne warzyw a ich "oczkiem" są sadzone jajka przepiórcze. Świetne na ciepło i na zimno.


ciasto (porcja na 6 szt.):
20 g świeżych drożdży
1 szklanka mleka
3/4 łyżeczki soli
2 łyżki oleju
2 szklanki mąki pszennej

dodatki:
ok. 6 łyżeczek pesto
kilka małych różyczek brokuła (ok. 12)
ok. 80-100 g mrożonego zielonego groszku Hortex
ok. 100 g mrożonego bobu Hortex
kilka pasków czerwonej papryki
6 pomidorków koktajlowych
garść listków świeżego szpinaku
6 jajek przepiórczych
5-6 łyżeczek parmezanu

Do miski pokruszyć drożdże, wlać mleko, wymieszać. Dodać sól, olej i mąkę, wyrobić jednolite ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny Wyłożyć na podsypaną mąką deskę, podzielić na 6 równych części. Każdą z nich uformować na owalny/okrągły kształt.
Bób i zielony groszek ugotować według przepisu na opakowaniu.
Wierzch posmarować pesto, wyłożyć listki szpinaku, surowe różyczki brokuła, bób, paski papryki, pomidorki koktajlowe (zostawiamy miejsce na środku na jajko przepiórcze, które razem z zielonym groszkiem dodajemy później). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec 15 min. Jajka przepiórcze wybić pojedynczo na spodki, delikatnie wylać na środek podpieczonych pizzerinek, dodać zielony groszek, posypać parmezanem. Piec jeszcze do ścięcia się białka (ok. 4-5 minut).

Wiosenny konkurs od Matki Natury

poniedziałek, 18 marca 2019

Rolada serowo-drobiowa z majonezem

     Niezwykła wytrawna rolada serowo-drobiowa z majonezem. Można podawać ja zarówno na ciepło jak i na zimno.

250 g żółtego sera
2 duże jajka
3 łyżki majonezu

Ser żółty zetrzeć na tarce, dodać całe jajka i majonez, dobrze wymieszać. Wyłożyć na dużą blaszkę z piekarnika, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 12-14 minut. Ostudzić przez ok. 3-5 minut.

650 g mielonej piersi z kurczaka
4 łyżeczki pikantnej przyprawy do kurczaka
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka majonezu

Do mięsa dodać przyprawę, sól i majonez, dobrze wymieszać. Wyłożyć na podpieczone "ciasto" serowo-majnezowe, wyrównać zostawiając jedynie ok. 2 cm pusty brzeg. Zwinąć w rulon wzdłuż dłuższego brzegu, tak by pusty brzeg był zwijany na samym końcu. Roladę owinąć podwójnie w papier, zawinąć końce papieru na kształt cukierka. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec jeszcze ok. 55 minut. Zostawić na kilka godzin do ostudzenia.

środa, 13 marca 2019

Kakaowe ciastka z bananem

     Bardzo mocno kakaowe ciastka, niezbyt słodkie, takie w sam raz ;) W trakcie pieczenia rozchodzą się na boki. Kakao z bananem współgra idealnie a ciastka znikają w mig :)

120 g miękkiego masła
100 g cukru
1 jajko
100 g mąki pszennej
50 g kakao
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 duży dojrzały banan

Do miski wsypać mąkę, dodać masło, cukier, jajko, kakao i proszek do pieczenia, zagnieść jednolite ciasto. Formować kule wielkości małego orzecha włoskiego. Układać na blaszce w kilkucentymetrowych odległościach. Lekko spłaszczyć palcami. Na wierzch układać plasterki banana lekko je wgniatając w ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 20-22 minut. Ostudzić na blaszce.

poniedziałek, 11 marca 2019

Odwracane z jabłkami

     Odwracane po upieczeniu ciasto z karmelowo-cynamonowymi jabłkami. Jabłka przed pieczeniem krótko dusi się w karmelu. Proste, ucierane, bardzo smaczne :)

karmelizowane jabłka:
4 jabłka
50 g masła
1/3 szklanki cukru

Jabłka obrać, pokroić na ósemki.
Na patelni rozpuścić masło, wsypać cukier i cynamon, wymieszać, chwilę gotować. Dodać jabłka, wymieszać (w tym momencie karmel się skrystalizuje a po chwili gotowania stanie się znowu płynny). Gotować ok. 5 minut często je mieszając. Gorące wyłożyć na wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 26 cm.

ciasto:
100 g miękkiego masła
1/2 szklanki cukru
3 duże jajka
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki mleka

Do miski wyłożyć masło, dodać cukier, jajka, mąkę, proszek do pieczenia i mleko. Zmiksować jednolite ciasto. Wyłożyć na ostudzone jabłka, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 40 min. Zostawić na ok. 5 min., odkroić boki. Na wierzch tortownicy nałożyć duży talerz i energicznym ruchem odwrócić ciasto "do góry nogami" czyli jabłkami do góry.

piątek, 8 marca 2019

Jogurtowiec w kropki z malinami

     Jogurtowa, pianka z makiem pieczona na kruchym spodzie. W smaku trochę podobne do delikatnego sernika. Wykorzystałam do niego mrożone maliny. Zamiast mieszanki jogurtu i kwaśnej śmietany można dać samą śmietanę lub sam jogurt. Delikatne, pyszne ciasto dla gości lub na niedzielny deser do kawy :) 
ciasto:
300 g mąki pszennej
200 g miękkiego masła
5 żółtek
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
80 g cukru

Do miski wsypać mąkę, dodać miękkie masło, żółtka, proszek do pieczenia i cukier, zagnieść jednolite ciasto. Podzielić na 3 równe części. Jedną z nich wstawić do zamrażarki, pozostałe dwie równomiernie wyłożyć na dnie formy o wymiarach 32x21 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 20 min.

jogurtowa pianka:
5 białek
1 szklanka cukru
700 ml jogurtu naturalnego
300 g kwaśnej śmietany 12%
1 budyń śmietankowy bez cukru
1 czubata łyżka mąki pszennej
2 łyżki maku (nie mielonego)
ok. 200 g mrożonych lub świeżych malin (rozłupać)

Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. wsypać budyń, mąkę i mak, krótko zmiksować. Wlać jogurt, kwaśną śmietanę, ponownie krótko zmiksować. Wylać na podpieczony spód, rozsypać podzielone na mniejsze części mrożone maliny. Na wierzch zetrzeć na tarce o dużych oczkach ciasto z zamrażarki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec jeszcze 1 godz. Studzić w zamkniętym piekarniku. Po wystygnięciu posypać po wierzchu cukrem pudrem.

wtorek, 5 marca 2019

Naleśniki z kaszą manną

     Dzisiaj Dzień naleśnika więc z tej okazji publikuję mój pomysł na świetne naleśniki z nietypowym dodatkiem. Pyszne i pożywne. Robiłam je już kilka razy :) Wymagają trochę więcej pracy ponieważ trzeba do nich ugotować kaszkę manną ale naprawdę warto poświęcić te kilka minut więcej :)

300 ml mleka
3 płaskie łyżki błyskawicznej kaszki manny
3 duże jajka
3/4 szklanki mąki pszennej
300 ml zimnej wody
2 łyżki oleju
ew. 1 płaska łyżeczka cukru waniliowego

Do garnka wlać mleko, wsypać kaszkę manną, gotować 3 min. Wlać zimną wodę, olej, ewentualnie cukier waniliowy, ostudzić. Dodać jajka i mąkę, zmiksować. Smażyć naleśniki.

poniedziałek, 4 marca 2019

Kruche ciastka z czekoladą i rodzynkami

     Pyszne, maślane ciastka z kawałkami czekolady oraz z rodzynkami. Z zewnątrz kruche, w środku miękkie. Do ich wykonania nie potrzeba wałka ani deski bo formuje się je w rękach. Będą smakować całej rodzinie :)

1,5 szklanki mąki pszennej
120 g miękkiego masła
1 duże jajko
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g kropelek z gorzkiej czekolady
garść rodzynek

Do miski wsypać mąkę, dodać miękkie masło, jajko, cukier, proszek do pieczenia, zagnieść jednolite ciasto. Wsypać kropelki z czekolady oraz rodzynki, jeszcze raz krótko zagnieść. Krótko schłodzić (ok. 20 min.), formować kulki wielkości małego orzecha włoskiego. Układać na blasze, nie spłaszczać. Piec ok. 17-18 minut w piekarniku nagrzanym do 180C.