środa, 9 stycznia 2013

Pawie oczka

     Prosta słona przekąska, wyglądająca pięknie i równie dobrze smakująca. W wersji dla zapracowanych nie wymaga nakładu pracy. Uznanie w oczach częstowanych gwarantowane. Przepis zaczerpnięty ze strony Cukiernicze kreacje Charlotte.

Pawie oczka

Ciasto francuskie:
500 g mąki
500 g zimnego masła
1 łyżeczka soli
250 ml lodowatej wody

Mąkę wysypać na stolnicę, dodać sól, masło, drobno posiekać. Wlać wodę, szybko wyrobić. Chłodzić ok.20 minut.  Rozwałkować na prostokąt, złożyć na 3 i obrócić o 90°. Ponownie rozwałkować na prostokąt i znowu złożyć na 3. Chłodzić ok. 20 minut. Wyrabiać ciasto jeszcze 2 razy, wałkując i składając jak poprzednio. Chłodzić przez 20 minut. Szczelnie zawinięte ciasto można przechowywać w lodówce przez tydzień.

Wersja dla zapracowanych:
paczka gotowego ciasta francuskiego
mały słoik zielonych oliwek nadziewanych papryką
1 żółtko

Gotowe ciasto podzielić na 4 części. Każdą część lekko rozwałkować na prostokąt. Układać oliwki wzdłuż dłuższego boku ok.2 cm od brzegu. Drugi rząd oliwek ułożyć ok. 5 cm od pierwszego. Ciasto pomiędzy oliwkami posmarować roztrzepanym żółtkiem. Całość przyłożyć drugim płatem ciasta francuskiego i lekko docisnąć. Pokroić  wzdłuż krótszego boku na paski o szerokości ok 0,5 cm, tak aby w każdym pasku znalazła się połówka oliwki. Ułożyć na blasze  bokiem. Piec ok.12 minut w 200°C.

Pawie oczka


  

3 komentarze: