środa, 16 marca 2016

Wiosenne tres leches

     Tres leches, czyli ciasto nasączone mieszanką złożoną z trzech rodzajów mleka: mleka skondensowanego niesłodzonego, mleka skondensowanego słodzonego i śmietanki kremówki. Zielone od dodania świeżego szpinaku, w sam raz na jutrzejszy dzień św. Patyka :) Na wierzchu wyłożona jest ubita kremówka. Ciasto bardzo smaczne i optymistycznie zielone :)


ciasto:
100 g świeżego szpinaku baby
1 łyżeczka soku z cytryny
1/3 szklanki oleju
3 białka
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
3 żółtka

Ze świeżych listków szpinaku odciąć ogonki, zmiksować blenderem, dolać olej i sok z cytryny, jeszcze raz zmiksować.
Białka ubić na sztywną pianę.
Do osobnej miski wsypać mąkę, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i sól, wymieszać. Wyłożyć mieszankę szpinaku z olejem, dodać żółtka, krótko zmiksować. Dodać połowę ubitych białek, delikatnie wymieszać łyżką. Dodać pozostałe białka, jeszcze raz delikatnie wymieszać. Wyłożyć do szczelnej formy, o wymiarach 36x21 cm (może być trochę mniejsza), wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170C, piec do "suchego patyczka", ok. 35-40 minut.
Jeszcze gorące ciasto gęsto nakłuć wykałaczką.

mieszanka mleczna:
150 g skondensowanego mleka słodzonego (1 tubka)
50 ml skondensowanego mleka niesłodzonego
200 ml śmietanki kremówki 30%

Do miski wlewamy mleko skondensowane słodzone, mleko skondensowane nie słodzone i kremówkę, mieszamy łyżką. Powoli łyżką polewać mleczną mieszanką aż do jej wyczerpania. Odstawić, najlepiej na całą noc.

bita śmietana:
250 ml śmietanki kremówki 30%
1 łyżka cukru
ewentualnie zielona posypka cukrowa

Do miski wlać kremówkę, dodać cukier, ubić na sztywno. Wyłożyć na wierzch nasączonego ciasta, wyrównać. Schłodzić. Przed podaniem posypać posypką cukrową.

5 komentarzy: