wtorek, 29 listopada 2016

Rolada kawowa z bezami

     Kakaowa rolada z masą kawową z mlekiem w proszku i pokruszonymi bezami. Bardzo dobry wypiek nie tylko na świąteczny stół :)

ciasto:
3 duże jajka
1/3 szklanki cukru
1/3 szklanki mąki pszennej
1 łyżka z lekkim czubkiem kakao
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić z proszkiem do pieczenia i cukrem na sztywną pianą. Żółtka roztrzepać, wlać do ubitych białek, delikatnie wymieszać łyżką. Mąkę wymieszać z kakao, wsypać do jajek, jeszcze raz delikatnie wymieszać łyżką. Wyłożyć do dużej formy o wymiarach 33x26 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190C, piec ok. 9 minut. Wyjąć, odwrócić do góry papierem kładąc na ściereczkę. Zdjąć papier, gorący zwinąć razem ze ściereczką. Zostawić do ostudzenia.

masa:
200 g miękkiego masła
150 g skondensowanego mleka słodzonego
1 i 1/2 płaskiej łyżki kawy rozpuszczalnej
1 płaska łyżeczka kawy mielonej
70 g mleka w proszku
ok. 30 g suchych bezików
ok. 5 bezików do pokruszenia po wierzchu
ok.1/2 łyżeczki kawy mielonej do posypania po wierzchu

Do miękkiego masła powoli wlewać skondensowane mleko słodzone, cały czas przy tym miksując. Kawę rozpuszczalną rozpuścić w 2 łyżkach gorącej wody, ostudzić, wlać do masy, zmiksować. Wsypać kawę mieloną i stopniowo mleko w proszku cały czas miksując.
Odłożyć ok. 2 łyżki masy, resztę wyłożyć na rozwiniętą roladę, rozsmarować na całe powierzchni, zostawiając jedynie od dłuższej strony ok. 2 cm pusty brzeg. Na całą masę grubo pokruszyć bezy, zwinąć w rulon.
Na wierzch wyłożyć pozostałą masę, pokruszyć na nią bezy, posypać kawą mieloną.

3 komentarze: