piątek, 2 kwietnia 2021

Sałatka - babka wielkanocna

     Bardzo ozdobna sałatka ukształtowana w formie wielkanocnej babki. Ozdobiona kwiatkami z marchewki i ziemniaka oraz "trawą" z brokuła przywołuje wiosnę. Będzie ozdobą stołu :)



250 ml startych na tarce marynowanych buraczków 

2 bardzo duże marchewki

3 średniej wielkości ziemniaki

2 puszki ryby w oleju (tuńczyka, filetów śledziowych lub makreli)

1 jajko

50 g żółtego sera w kostce

3 łyżki majonezu

3 duże różyczki brokuła

Buraczki odcisnąć z soku na sitku.

Marchew i ziemniaki ugotować do miękkości, ostudzić. Jedną marchew pokroić na plasterki, z każdego wyciąć ozdobny kwiatek (ok. 12 większych i 8 mniejszych kwiatków). Kawałek ziemniaka pokroić cienkie plastry, wyciąć kilka małych kwiatków. Pozostałe warzywa, w tym odpadki od wyciętych kwiatków zetrzeć na osobne talerzyki na tarce na dużych oczkach.

Śledzie odcedzić z oleju, rozdrobnić widelcem.

Jajko ugotować na twardo, ostudzić, białko zetrzeć na małych oczkach tarki. Żółtko osobno rozkruszyć na drobno.

Żółty ser zetrzeć na małych oczkach tarki.

Brokuł podzielić na małe i krótkie różyczki, wrzucić do wrzącej, osolonej wody, gotować ok. 1 minuty, odcedzić, ostudzić.

Niedużą formę na babkę lub małą tortownicę z kominem o średnicy 16 cm wyłożyć folią aluminiową, wyrównać. Na dno wyłożyć buraczki, na to kolejno, każdą warstwę wyrównując i lekko dociskając łyżką - ziemniaki, łyżkę majonezu, śledzie, marchewka, 1 łyżka majonezu, białko wymieszane z żółtym serem, 1 łyżką majonezu. 

Do spodu formy przyłożyć talerzyk, energicznym ruchem odwrócić, zdjąć formę i delikatnie folię aluminiową. Wierzch (na buraczkach) rozsypać pokruszone żółtko.

Ozdobić różyczkami z marchewki, ziemniaka i różyczkami brokułu.

1 komentarz: