środa, 21 marca 2018

Drożdżowy kogut

     Na świątecznym stole nie muszą być tylko baby czy mazurki. W tym roku może zaskoczycie domowników drożdżowym kogutem (prawie jak z Kazimierza ;))


20 g świeżych drożdży
400 g mąki
60 g cukru
150 ml mleka
1 duże jajko
50 g rozpuszczonego masła
szczypta soli

Do miski pokruszyć drożdże, posypać cukrem, rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać ciepłe mleko, wymieszać. Dodać rozpuszczone masło, jajko, sól oraz mąkę. Wyrobić jednolite ciasto. Odstawić na ok. pół godziny do wyrośnięcia. Wyłożyć na deskę, podzielić na 3 części po ok. 240 g każda. Uformować wałki.
Jeden wałek ułożyć na kształt przypominający znak zapytania, odciąć kawałek (będzie potrzebny na łapki i patyk). Pozostałe dwa wałki ułożyć u nasady szyi koguta.Wplatając wałek z szyi, zapleść na kształt krótkiego, luźnego warkocza. Z dłuższego wałka odciąć niewielki kawałek potrzebny do uformowania grzebienia i oka. Dwa wałki tworzące ogon przeciąć wzdłuż na dwie części, wywinąć tak by stworzyły pióra koguta. Z odciętych kawałków ciasta uformować łapki, patyk na którym siedzi kogut, grzebień, dzióbek oraz jego oko. Nie zostawiać do wyrośnięcia dłużej niż 10-15 minut by nie straciło formy. Wierzch można lekko posmarować roztrzepanym jajkiem lub wodą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 17-19 minut do zrumienienia wierzchu.


1 komentarz: