czwartek, 10 marca 2016

Babka żyrafa

     Korzystając z pomysłu na chińskim blogu na chałkę- żyrafę, postanowiłam zrobić babkę o zbliżonym wyglądzie. Z tej racji że w chałce kładzione są wszystkie przygotowane ruloniki z ciasta jeden na drugim a tutaj rozłożyłam je na całej powierzchni formy do babki, warstw u mnie jest mniej. Wygląd jednak i tak pozostaje ciekawy :) Przepis na ciasto wzięłam od siebie z bloga, a piekłam z niego wcześniej drożdżówki, jest prosty a jednocześnie bardzo dobry :)

białe ciasto:
20 g świeżych drożdży
50 g cukru
200 ml ciepłego (nie gorącego) mleka
1 jajko
50 ml oleju
350 g mąki pszennej

Do miski pokruszyć drożdże, posypać cukrem, rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać mleko, wymieszać. Dodać jajko, olej i mąkę, krótko wyrobić na jednolite ciasto. Podzielić na 3 części. Jedną z nich odłożyć i podzielić na 8 równych części. Każdą z nich rozwałkować na kształt owalu i wymiarach ok. 21x7 cm.

kakaowe ciasto:
2/3 białego ciasta
1 czubata łyżka kakao
3 łyżki wody

Do 2 białych części ciasta dodać kakao i wodę, wyrobić ciasto do uzyskania jednolitego koloru. Podzielić na 8 równych części. Każdą z nich rozwałkować na kształt owalu o wymiarach ok. 20x8 cm, zwinąć wzdłuż krótszych boków w rulony. Kakaowe ruloniki ułożyć na środku rozwałkowanych  kawałków białego ciasta, owinąć nim dookoła i zlepić brzegi. Gotowe rulony układać w silikonowej formie. Całość lekko ucisnąć z wierzchu, zostawić do wyrośnięcia.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 30-40 minut. Ostudzić.

do polania:
1 mleczka czekolada
1/2 białej czekolady
czekoladowa posypka

Obie czekolady osobno rozpuścić nad parą wodną. Najpierw polać mleczną czekoladą, a następnie po wierzchu polać białą czekoladą, posypać czekoladową posypką. Zostawić do zastygnięcia.


8 komentarzy: