środa, 28 października 2015

Mediolański torcik serowy

     Przepis na ten sernik znalazłam w zeszycie z przepisami mojej mamy. Długo czekał na wypróbowanie. Żałuję, że tak późno go zrobiłam bo okazał się pyszny, a przy tym piękny, dekoracyjny. Oczywiście po swojemu dokonałam małych zmian w składnikach i przede wszystkim w wykonaniu. W moim wykonaniu sernik jest z domowym dżemem z aronii (robionym specjalnie do tego ciasta) ale równie dobrze będzie smakować z gęstym dżemem z czarnej porzeczki lub z powidłami (w oryginale jest z konfiturą). Wspaniały sernik na świąteczny stół. Wcale nie jest aż tak skomplikowany na jaki wygląda. Bardzo polecam!


ciasto:
400 g mąki pszennej
150 g masła
2 duże jajka
150 g cukru pudru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
ok. 350-400 g gęstego dżemu ( u mnie z aronii ale równie dobry będzie z czarnej porzeczki lub powidła śliwkowe)

Do miski wsypać mąkę, cukier, proszek do pieczenia, dodać miękkie masło i całe jajka, zagnieść jednolite ciasto. Podzielić na 3 równe części. Jedną z nich wyłożyć na dno tortownicy o średnicy 21 cm, wyrównać.
Wyłożyć połowę dżemu, równo rozsmarować, zostawiając ok. 1 cm suchy brzeg ciasta.
Drugą część ciasta rozwałkować na kształt koła o średnicy równej tortownicy czyli 21 cm (można na rozwałkowanym cieście odciąć kształt koła przykładając dno tortownicy), przykryć warstwę dżemu. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 20 minut.

Masa serowa:
500 g mielonego białego sera (z wiaderka)
1 budyń waniliowy bez cukru
1/2 szklanki cukru
2 jajka

Do sera dodać budyń, cukier i całe jajka, krótko zmiksować. Masę serową wylać na gorące, podpieczone ciasto, wyrównać, ponownie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 35-40 minut.

wierzch:
trzecia część ciasta
druga połowa dżemu

Trzecią część ciasta rozwałkować na kształt prostokąta o wymiarach ok. 33x25 cm, rozsmarować na nim dżem, zawinąć w roladkę. Pociąć na ok. 1,5 cm kawałki (mi wyszło 28 szt.). Ułożyć je jedna przy drugiej na gorącym, podpieczonym serniku. Ponownie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 C na ok. 25-30 minut, do lekkiego zrumienienia wierzchu. Po ostudzeniu lekko posypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 26 października 2015

Sernik kawa ze śmietanką

     Sernik, którego inspiracją była moja ulubiona wersja kawy - ze śmietanką. Bez spodu, dlatego jest dość niski, ale mi tu w ogóle nie pasował. Kremowy, wilgotny, mocno kawowy z delikatną śmietankową polewą. Piekłam go już ponad rok temu, gdzieś mi umknął, dopiero teraz go publikuję.


Warstwa serowa:
500 g mielonego sera białego
3 jajka
1/2 szklanki cukru
4 czubate łyżki kawy cappuccino
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 zaokrąglona łyżka mąki ziemniaczanej
2 czubate łyżki śmietanki w proszku

Do miski wyłożyć mielony biały ser, całe jajka, cukier, kawę cappuccino, mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz śmietankę w proszku. Krótko zmiksować do uzyskania jednolitej w kolorze masy. Wylać do tortownicy o średnicy 21 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160°C, piec ok. 70 minut.

Polewa śmietanowa:
250 ml kwaśnej śmietany 12 %
2 czubate łyżki cukru pudru
1 czubata łyżka śmietanki w proszku

Do miski wlać śmietanę, dodać cukier puder i śmietankę w proszku, wymieszać. Wylać na upieczony, gorący sernik, ponownie wstawić do piekarnika nagrzanego do 160°C. Piec jeszcze ok. 12 minut. Ostudzić.

czwartek, 22 października 2015

Orzechowa karpatka

     Bardzo orzechowa karpatka w wersji jesiennej. Orzechy dodałam do ciasta, kremu i na wierzch jako ozdobę. Ciasto z dodatkiem orzechów aż tak bardzo nie faluje jak "zwyczajne" ale smakuje doskonale :) Słodki krem równoważy polewa z gorzkiej czekolady. U mnie bardzo szybko znikła z talerzy :)


ciasto:
1 szklanka wody
120 g masła
3/4 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki mielonych orzechów włoskich
4 duże jajka

Do rondelka wlać wodę, dodać masło i orzechy, zagotować. Wsypać mąkę energicznie przy tym mieszając. Chwilę podgrzewać aż do uzyskania jednolitej bryły ciasta. Zostawić do ostygnięcia. Do zimnego ciasta wbić jajka, zmiksować blenderem. Wyłożyć do dwóch tortownic o średnicy 23 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 C, piec ok. 35 minut. Ostudzić.

Krem orzechowy:
2 szklanki mleka
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mielonych orzechów
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
300 g masła

Do rondelka wlać 1 i 1/2 szklanki mleka, wsypać cukier i orzechy, zagotować. W pozostałym mleku wymieszać proszek budyniowy, wlać na gotujące się mleko, ugotować budyń. Ostudzić.
Do półmiękkiego masła dodawać po 1 łyżce zimnego budyniu orzechowego cały czas miksując. Gotowy krem wyłożyć na blat ciasta, wyrównać, przyłożyć drugim blatem ciasta, lekko docisnąć.

Polewa:
1 tabliczka gorzkiej czekolady
ok. 3-4 grubo posiekanych orzechów włoskich

Czekoladę rozpuścić nad parą wodną, polać po wierzchu ciasta i zaraz posypać orzechami.

poniedziałek, 19 października 2015

Ciasteczka z jabłkiem

     Tylko 3-składnikowe ciastka (bez cukru) z jabłkami. Prosty przepis ale bardzo smaczny.  Posypałam wierzch cukrem pudrem ale równie dobrze smakują i bez niego.



250 g masła
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka kwaśnej śmietany 12% lub 18%

ok. 6-7 małych jabłek

Do miski wsypać mąkę, dodać masło, posiekać nożem. Dodać śmietanę, zagnieść jednolite ciasto. Rozwałkować na podsypanej mąką desce, wykrawać szklanką kółka.
Jabłka obrać, podzielić na ćwiartki lub ósemki (zależy to od wielkości jabłek), ułożyć po jednej cząstce na połówce ciasta, złożyć kółko na pół, przykrywając jabłko. Lekko je docisnąć.
Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°, piec ok. 20 minut. Ostudzić, ewentualnie posypać cukrem pudrem.

środa, 14 października 2015

Ciasto dyniowe z kawałkami czekolady

     Pyszne ucierane ciasto z dynią i kawałkami czekolady. Miękkie, wilgotne, ładnie wyrośnięte. Proste w wykonaniu. Czego chcieć więcej? Chyba mój ulubiony wypiek z dodatkiem dyni. Przepis, trochę zmieniony, stąd .


1 i 1/2 szklanka mąki pszennej
1 płaska łyżeczka cynamonu
1/3 łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 lekko zaokrąglona łyżeczka sody
1 jajko
3/4 szklanki cukru
1 szklanka gęstego puree z dyni
1/3 szklanki oleju
1/3 szklanki kwaśnej śmietany 12% lub jogurtu naturalnego

ok. 50 g gorzkiej czekolady

Do miski wsypać mąkę, dodać cynamon, sól, proszek do pieczenia, sodę, jajko, cukier, puree z dyni, olej i śmietanę. Wszystko razem zmiksować na jednolite ciasto. Czekoladę posiekać na małe kawałki, wsypać do ciasta, wymieszać łyżką. Wyłożyć do keksowej formy o wymiarach 21x9 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 40-45 minut do momentu aż wykałaczka włożona w ciasto wyjdzie z niego sucha. Studzić na kratce.

poniedziałek, 12 października 2015

Brukowiec drożdżowo-dyniowy z cynamonem

     Najlepsze drożdżowe ciasto z dynią! Pulchne, miękkie, odpowiednio wilgotne, pięknie pomarańczowe :) W trakcie pieczenia unosi się cudowny cynamonowy zapach :) Po zostawieniu przez całą noc na wierzchu, bez zawijania, nie sczerstwiało, nadal smakowało jak wyjęte prosto z piekarnika :) Można go rwać na małe bułeczki lub kroić w kromki. Zapisuję go do swoich ulubionych przepisów :) Bardzo, bardzo polecam!


ciasto:
1/2 szklanki gęstego puree z dyni (110 g)
1/2 szklanki mleka
1 duże jajko
1/4 szklanki oleju
1 płaska łyżeczka soli
2 czubate łyżki cukru
25 g świeżych drożdży + 2 płaskie łyżeczki cukru
400 g mąki pszennej

Do miski wyłożyć puree z dyni, dodać mleko, całe jajko, olej, sól i cukier.
Do szklanki wsypać pokruszone drożdże, zasypać je 2 łyżeczkami cukru, odstawić na ok. 1 minutę, po tym czasie rozetrzeć łyżeczką do uzyskania płynu. Wlać do pozostałych składników, wymieszać. Wsypać mąkę, krótko wyrobić na jednolite ciasto (będzie lekko lepiące, nie dosypywać mąki). Wyłożyć na podsypaną mąką deskę, wierzch lekko oprószyć mąką. Z ciastem postąpić podobnie jak przy robieniu kopytek, podzielić na długie paski, uformować rulony, kroić na kawałki wielkości orzecha włoskiego (mi wyszło 46 kawałków). Z każdego kawałka ulepić kulkę.

do obtoczenia ciasta:
50 g masła
1 płaska łyżka cukru
1 płaska łyżka cynamonu

Masło rozpuścić, dodać cukier i cynamon, wymieszać.
W powstałej mieszance niezbyt obficie obtaczać kulki, układać w formie keksowej o wymiarach (mierząc po dnie) 28x8,5 cm. Po wyłożeniu dna, układamy na wierzch drugą warstwę. Całość lekko spłaszczamy dłonią. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 40-60 minut. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 C na ok. 25 minut.


piątek, 9 października 2015

Paprykowy sernik

    W blogosferze królują teraz serniki z dyni, a u mnie... niezwykły sernik z podwójnym dodatkiem papryki. Do masy serowej dodałam paprykę chilli w proszku, a na wierzch wyłożyłam zrobioną wcześniej konfiturę paprykową. Chilli jest tylko delikatnie wyczuwalne, nie ma uczucia palenia na języku;) Gościom bardzo smakowało (nawet dzieciom) i nie poznali się co jest składnikiem sernika :) Polecam, jeśli chcecie zaskoczyć kogoś niezwykłym ciastem. Pomysł mój :) 



Konfitura paprykowa:
220 g czerwonej papryki (200 g po oczyszczeniu)
100 g cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka cukru waniliowego

Paprykę oczyścić z pestek, pokroić w paski, zmiksować blenderem. Przełożyć na patelnię. Dodać cukier, cynamon, sok z cytryny i cukier waniliowy. Często mieszając smażyć do zgęstnienia ok. 8-10 minut. Gorącą konfiturę przełożyć do małego słoiczka.

Ciasto:
1 szklanka mąki pszennej
1 mocno czubata łyżka kakao
100 g masła
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 żółtko
50 g cukru

Do miski wsypać mąkę i kakao, dodać masło, posiekać nożem. Dodać proszek do pieczenia, żółtko i cukier, zagnieść jednolite ciasto. Wyłożyć je równomiernie na dno tortownicy o średnicy 21 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec ok. 20- 22 minut.

Masa serowa:
500 g mielonego białego sera
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki chilli
100 g gorzkiej czekolady
3 jajka
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 12%
1 opakowanie budyniu czekoladowego bez cukru

Do miski wyłożyć ser, dodać cukier, chilli, rozpuszczoną czekoladę, zmiksować. Dodać całe jaka, kwaśną śmietaną i budyń w proszku, jeszcze raz zmiksować. Wylać na podpieczony spód. Na wierzch wyłożyć konfiturę (ja uformowałam z niej 2 koła). Wstawić do piekarnika nagrzanego do 150°C, piec ok. 70 minut. Ostudzić, najlepiej całą noc.

wtorek, 6 października 2015

Marchewkowe ciasto z kokosowym kremem

     Przepyszny torcik z ciasta marchewkowo-kokosowego i delikatnego kremu na bazie mleczka kokosowego. Całość udekorowana dekoracyjnymi chipsami kokosowymi z firmy Skworcu, które oprócz pięknego wyglądu, świetnie smakują.


ciasto:
250 g obranej marchewki
150 g cukru
200 g mąki pszennej
2 duże jajka
1/2 szklanki oleju
1/2 łyżeczki sody
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
50 g wiórek kokosowych

Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
Do miski wsypać cukier, mąkę, dodać jajka, olej, sodę, proszek do pieczenia, sól i wiórki kokosowe. Zmiksować (ciasto będzie dość gęste). dodać startą marchewkę, jeszcze raz zmiksować. Wyłożyć do tortownicy o średnicy 21 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 40-50 minut, do momentu gdy wbita w ciasto wykałaczka wyjdzie z niego całkiem sucha. Ostudzić, przekroić wzdłuż na dwa blaty.

krem:
125 g mascarpone
1 czubata łyżka cukru pudru
1 puszka mleka kokosowego 400 ml (bardzo gęste)

Do miski wyłożyć mascarpone, mleko kokosowe i cukier, krótko zmiksować. Podzielić na 3 części. 1/3 masy wyłożyć na dolny blat ciasta, przykryć górnym, rozsmarować resztę masy na wierzch i boki torciku. Wierzch udekorować dużymi chipsami kokosowymi. Całość dobrze schłodzić.

piątek, 2 października 2015

Puchate drożdżówki ze śliwkami

     Już końcówka sezonu śliwkowego. Proponuję dobrze to wykorzystać i zrobić przepyszne drożdżówki. Proste w wykonaniu, bez długiego wyrabiania, a mimo to na drugi dzień nie czerstwieją (dłużej nie wytrzymały bo zostały zjedzone). Robiłam je w tym roku już dwa razy :) Do koniecznego wypróbowania!

20 g świeżych drożdży
3 lekko zaokrąglone łyżki cukru
200 ml ciepłego mleka
1 jajko
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
50 ml oleju

ok. 300 g śliwek
ok. 1 łyżeczka cynamonu
cukier puder do posypania

Do miski pokruszyć drożdże, posypać cukrem, odstawić na ok. 2-3 minuty, zalać ciepłym (nie gorącym!) mlekiem, wymieszać do rozpuszczenia się drożdży. Dodać jajko, mąkę i olej, krótko wyrobić na jednolite ciasto. Miskę z ciastem przykryć talerzykiem, ostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Śliwki umyć, pokroić w grube paski.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na kształt prostokąta o wymiarach ok. 36x25 cm, pokroić na 8 prostokątów. Na środek każdego z nich układać śliwki, lekko posypać cynamonem. Zlepić końcówki na krótszych bokach, tworząc kształt łódki. Zostawić na ok. 10 minut do lekkiego wyrośnięcia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C, piec ok. 16 minut. Upieczone drożdżówki można posypać cukrem pudrem.