czwartek, 23 grudnia 2021

Makowe ciastka

     Przepyszne, kruche, miękkie ciasteczka z dużą ilością maku. Małe, takie na jeden raz. Spokojnie można zrobić z podwójnej porcji bo na pewno rozejdą się błyskawicznie :) Można podawać je w wersji bez niczego lub w połowie polanej mleczną czekoladą i posypane cukrową posypką. Bardzo polecam!

Zdrowych, spokojnych i smacznych Świąt Bożego Narodzenia dla Wszystkich tu zaglądających!



porcja na ok. 30 szt.:

100 g miękkiego masła

2 żółtka

60 g cukru

160 g mąki pszennej

50 g maku

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia


Do miski wyłożyć masło, dodać żółtko, cukier, mąkę, mak i proszek do pieczenia, zagnieść jednolite ciasto. Formować niewielkie kulki, lekko spłaszczyć. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 16-18 minut.

wtorek, 21 grudnia 2021

Focaccia z choinką

     Co roku na Święta przygotowuję coś tradycyjnego i coś nowoczesnego. W tym roku planuję zamiast "zwykłego" chleba podać Focaccię z warzywnym obrazkiem na kształt choinki. Do mojego wypieku użyłam Oleju Kujawskiego pomidor czosnek bazylia, dzięki czemu  na wyjątkowy aromat i smak :)

ciasto:

200 ml ciepłej wody

12 g świeżych drożdży

1/2 łyżeczki soli

2 łyżki oleju Kujawskiego pomidor czosnek bazylia

300 g mąki pszennej


na wierzch:

1-2 łyżki oleju Kujawskiego pomidor czosnek bazylia

pęczek natki pietruszki

4 pomidorki koktajlowe

5-6 oliwek nadziewanych papryką

łyżeczka marynowanych kaparów

papryka czerwona


Do ciepłej wody pokruszyć drożdże, wymieszać do ich rozpuszczenia. Wsypać sól, dodać Olej Kujawski pomidor czosnek bazylia oraz mąkę. Wyrobić jednolite ciasto, odstawić w cieple miejsce do wyrośnięcia na ok. pół godziny.

Wyłożyć do formy o wymiarach 21x 23 cm. Polać Olejem Kujawskim pomidor czosnek bazylia, pacami zrobić nieduże wgłębienia. 

Natkę pietruszki ułożyć na kształt choinki. 

Pomidorki i oliwki pokroić w plasterki. Z papryki wyciąć gwiazdkę. "Choinkę" "ubrać" warzywami. 

Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 20-30 minut. 

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200C, piec ok. 25 minut.

piątek, 17 grudnia 2021

Piersi kaczki z bakaliami

     Świąteczne mięso z piersi kaczki z bakaliami. Miękkie, nie wysuszone, o lekkim smaku miodowo-bakaliowym. Ilość i rodzaj bakalii możemy dowolnie zmieniać według upodobań, spokojnie można dać więcej bo doskonale smakują i znikają dość szybko ;)


2 piersi kaczki ze skórą
sól
biały pieprz
majeranek

po 5 szt.: suszonych moreli, śliwek, 3 figi, 

1/4 szklanki miodu pitnego lub ciepłej wody z 1 łyżeczką miodu

Bakalie namoczyć w miodzie pitnym przez ok. godzinę.

Piersi kaczki posypać ze wszystkich stron solą i majerankiem, ułożyć w naczyniu żaroodpornym skórą do góry. dodać suszone owoce razem z pozostałym płynem, przykryć pokrywą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170C, piec ok. 50 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywę, piec jeszcze 10 min.

czwartek, 16 grudnia 2021

Piernik tradycyjny

      Piernik smakiem przypominający piernik staropolski. Znacząca różnica jest w tym, że ten piernik nie musi leżakować i jest dobry zaraz po upieczeniu, choć jeszcze lepszy na drugi dzień. Dodałam do niego bakalie i lepiej z nich nie rezygnować bo z nimi naprawdę świetnie smakuje. Nie polewałam go żadną polewą ale jeśli chcecie można polać go np. roztopioną czekoladą. Jeszcze jedną ciekawostką w tym przepisie, że prawie nie ma w nim masła (jedynie 1 płaska łyżka) co w czasach gdy jest ono takie drogie to chyba jest duży plus ;) 



100 g płynnego miodu

1 łyżka roztopionego masła (ok. 10 g)

1 duże jajko 

150 g cukru

300 g mąki pszennej

1 czubata łyżeczka kakao

1 łyżeczka przyprawy do piernika

1 płaska łyżeczka sody

50 ml wody

50 g bakalii (daktyle, śliwki, rodzynki)


Jajko ubić z cukrem, dodać płynny miód, masło, kakao, przyprawę do piernika, sodę, wodę i mąkę, zmiksować na jednolite ciasto. Wsypać pokrojone bakalie, jeszcze raz krótko zmiksować. Wyłożyć do formy keksowej o wymiarach po dnie 22x9 cm (po wierzchu 25x11 cm), wyrównać.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190C, piec "do suchego patyczka" ok. 55 minut.


poniedziałek, 13 grudnia 2021

Drożdżowa choinka z makiem

     Strucla makowa w innym wydaniu. Tym razem pokrojona przed upieczeniem i uformowana na kształt choinki. Bardzo dobra, pięknie wyrasta i co najważniejsze - długo utrzymuje wilgotność. Można ją dowolnie "ubrać" malując np. kolorowym lukrem i posypując dowolną cukrową posypką lub suszonymi owocami. Dzielić można ją odrywając kolejne bułeczki lub po prostu krojąc ją na kawałki.


masa makowa:

200 g mielonego suchego maku

150 g cukru

250 ml mleka

garść rodzynek

1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej


Mleko wlać do rondelka, dodać cukier, doprowadzić do wrzenia. Wsypać mielony suchy mak, wymieszać, gotować ok. 1 minuty. Wsypać rodzynki i skórkę pomarańczową, wymieszać, odstawić do całkowitego wystudzenia.


ciasto:

15 g świeżych drożdży

80 g cukru

150 ml mleka 

1 duże jajko

50 g roztopionego masła

450 g mąki pszennej


Drożdże pokruszyć do miski, zasypać cukrem, rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać ciepłe ale nie gorące mleko i roztopione masło, wymieszać. Dodać całe jajko i mąkę, wyrobić ciasto. Miskę przykryć ściereczką, odstawić na ok. pół godziny.

Ciasto wyłożyć na podsypaną mąką dużą deskę, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 40x30 cm. 

Na całą powierzchnię wyłożyć masę makową, zwinąć w rulon. Pokroić na 15 równych plastrów. Ułożyć przecięciem do góry jedna obok drugiej na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia formując kształt choinki. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 30 minut. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 40  minut. Ostudzić, polać lukrem i posypać posypką cukrową, można tez ozdobić świeżą żurawiną.

lukier:

1 szklanka cukru pudru

2 łyżki wody

Do cukru wlać wodę, rozetrzeć łyżką. W razie potrzeby można regulować gęstość lukru dodając trochę wiecej cukru pudru lub wody.



poniedziałek, 6 grudnia 2021

Łosoś a la Wellington

     Bardzo smaczny, podany w eleganckiej formie pieczony łosoś.  Zrobiony trochę na wzór polędwicy Wellington. Łosoś owinięty jest w warstwę pieczarek i ciasta francuskiego. Pięknie wygląda i pysznie smakuje. Idealny na świąteczny stół i na domowe przyjęcia. Bardzo polecam!


ok. 300 g łososia (najlepiej część o równym, prostokątnym kształcie)

300 g pieczarek

sól

pieprz

2-3 łyżki oleju

1 płaska łyżka bułki tartej

1 opakowanie ciasta francuskiego

1 żółtko

1/2 łyżeczki czarnuszki

1/2 łyżeczki siemienia lnianego

Łososia posolić, włożyć do naczynia żaroodpornego, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 20 minut. Wyjąć, lekko ostudzić. Zdjąć skórę.

Pieczarki  zetrzeć na dużych oczkach tarki, wyłożyć na podlaną olejem patelnię, usmażyć tak by odparował płyn. Dodać sól, pieprz i bułkę tartą, wymieszać. Na środek ciasta francuskiego wyłożyć połowę pieczarek, rozłożyć na wielkość łososia, ułożyć na nich rybę, przykryć pozostałymi grzybami. Szczelnie zawinąć w ciasto francuskie, podwijając końcówki pod spód (nadmiar można odciąć).

Odwrócić łączeniem do spodu, posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem, posypać czarnuszką i siemieniem.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200C, piec ok. 30 minut.

Można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.

sobota, 4 grudnia 2021

Torcik makowy z masą kajmakową

     Świąteczne ciasto makowe na wzór torcika. Bez dodatku mąki, jedynie z bułką tartą i kaszką manną. Przekładane masą maślano-kajmakową. Pyszne, jak dla mnie - obowiązkowe na Święta :)


makowe ciasto:

200 g zmielonego suchego maku

250 ml ciepłego mleka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 jajek
2 zaokrąglone łyżki kaszki manny błyskawicznej
2 zaokrąglone łyżki bułki tartej
3/4 szklanki cukru

Mleko z cukrem zagotować, wsypać suchy, zmielony mak, doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 1 minutę, zdjąć z palnika, odstawić do całkowitego wystudzenia.. Dodać kaszkę mannę, żółtka, proszek do pieczenia i bułkę tartą, krótko zmiksować. Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać do masy makowej, delikatnie wymieszać łyżką. Przełożyć do tortownicy o średnicy 23 cm. wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C, piec ok 45 minut. Ostudzić. Przekroić na 2 blaty.

masa kajmakowa:
150 g miękkiego masła
1 puszka masy kajmakowej

Masło wyłożyć do miski, cały czas miksując dokładać po 1 łyżce masy kajmakowej aż do całkowitego wykorzystania składników. Podzielić na dwie części, przekładać ciasto makowe. Wierzch można posypać cukrową posypką.