poniedziałek, 31 lipca 2017

Deser lodowy a la szarlotka

     Deser lodowy a la szarlotka z kromkami bagietki obtoczonymi w mieszance z brązowego cukru i cynamonu i obsmażonymi. Do tego uduszone jabłka. Podałam go na ciepło z zimnymi lodami :)
P.S. Deser można jeść całkowicie na zimno z ostudzonymi grzankami przekładanymi zimnymi lodami ;)


przepis na 2 porcje:
8 kromek bagietki
50 ml mleka
3 łyżki brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu
2 duże jabłka
ok. 6 gałek lodów waniliowych lub śmietankowych

Bagietkę krótko zamoczyć z obu stron w mleku, obtoczyć w mieszance cukru i cynamonu. Kłaść na suchą patelnię, smażyć z obu stron.
Jabłka obrać, pokroić na kawałki, udusić do miękkości.
Do dwóch szklanek ułożyć kolejno warstwami: jabłka, 2 kromki bagietki, jabłka, bagietka, 3 gałki lodów. Wierzch posypać cynamonem.

czwartek, 27 lipca 2017

Czerwona fantazja bez pieczenia

     Rewelacyjne ciasto bez pieczenia z dodatkiem czerwonej porzeczki. Pomiędzy herbatnikami kryje się budyniowa masa, porzeczkowa żelka i bita śmietana z bezami.


do przekładania:
ok. 24 herbatników

krem:
1 budyń waniliowy bez cukru
2 szklanki mleka
2 łyżki cukru
150 g masła

1 i 1/2 szklanki mleka wlać do rondelka, dodać cukier, doprowadzić do wrzenia. W pozostałej 1/2 szklanki mleka wymieszać proszek budyniowy, wlać na gorące mleko, wymieszać, ponownie wstawić na palnik, gotować ok. pół minuty. Przelać do miski, przykryć folią spożywczą tak by dotykała powierzchni ugotowanego budyniu, odstawić do ostudzenia.
Chłodny budyń wkręcić po jednej łyżce w miękkie masło.
Połowę herbatników ułożyć na dnie prostokątnej formy o wymiarach 33x21 cm. Wyłożyć cały krem budyniowy, wyrównać. Przykryć drugą warstwą herbatników.

żelka z czerwonej porzeczki:
400 g czerwonej porzeczki
ok. 1/2 - 3/4 szklanki wody
1 czerwona galaretka wieloowocowa

Porzeczki zalać 1/2 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 4-5 minut. Przetrzeć przez sitko. Do powstałego przecieru ewentualnie dolać wodę tak by powstało 1 i 1/2 płynu. Jeszcze raz zagotować, zestawić z palnika, wsypać galaretkę, mieszać do jej rozpuszczenia. Zostawić do ostudzenia i lekkiego stężenia. Tężejącą galaretkę wylać na herbatniki, wyrównać. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.

bita śmietana:
400 ml kremówki
2 czubate łyżki cukru pudru
gotowe kolorowe bezy
ew. czerwone porzeczki do dekoracji

Kremówkę ubić z cukrem pudrem na sztywno, wyłożyć na porzeczkową galaretkę.
Wierzch ozdobić pokruszonymi bezami i porzeczkami.


poniedziałek, 24 lipca 2017

Drożdżowy kwiatek z mieszanymi owocami lata

     Najlepsze drożdżówki! Bardzo puszyste, w sam raz słodkie, nie suche i nie "kleiste". Nie mogłam się zdecydować z jakimi owocami będą więc użyłam do nich 4 rodzaje: czerwone i czarne porzeczki, jagody i agrest. Po upieczeniu okazało się że teraz trudno się zdecydować z jakimi owocami chcę zjeść drożdżówkę, w końcu nie skończyło się na jednej ;)



ciasto:
20 g świeżych drożdży
50 g cukru
300 g mąki pszennej
1 jajko
100 ml mleka
3 łyżki oliwy
1 łyżka płynnego miodu

nadzienie:
ok. 1/3 szklanki czerwonych porzeczek
ok. 1/3 szklanki czarnych porzeczek
ok. 1/3 szklanki jagód
ok. 1/3 szklanki agrestu

Do miski pokruszyć drożdże, posypać cukrem, odstawić na ok. 2 minuty. Rozetrzeć łyżką do uzyskania płynnej konsystencji. Wlać mleko, wymieszać. Dodać oliwę, płynny miód, jajko i mąkę, wyrobić jednolite ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Wyłożyć na podsypaną mąką deskę, podzielić na 8 równych części. Każdą z nich formować na kształt bułeczki. Układać w okrągłej formie. W każdej drożdżowej kulce wgnieść palcami lub małą szklaneczką dołek. Układać owoce. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 15-20 minut. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 25 minut. Gorące polać lukrem.

lukier:
3/4 szklanki cukru pudru
1 łyżka wody

Do cukru pudru wlać wodę, rozetrzeć łyżką do uzyskania gęstego lukru. W razie potrzeby dodać kilka kropel wody (dodawać ostrożnie żeby lukier nie zrobił się zbyt rzadki).

czwartek, 20 lipca 2017

Sernik ombre z czarną porzeczką

     Warstwowy sernik z jedną częścią śmietankową a drugą z czarnymi porzeczkami. Pieczony na kruchym cieście, a zwieńczony "polewą" śmietanową. Pyszny, sezonowy, z efektem ombre.


spód:
1 i 1/3 szklanki mąki pszennej
120 g miękkiego masła
3 płaskie łyżki cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 żółtka

Do miski wsypać mąkę, dodać masło, cukier, proszek do pieczenia i żółtka, zagnieść jednolite ciasto. Wyłożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę o wymiarach 33x21 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 17-19 minut.

podstawowa masa serowa:
1 kg mielonego sera białego
6 jajek
1 szklanka cukru
6 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej

Do miski wyłożyć ser, dodać jajka, cukier i mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Masę podzielić na 2 równe części.

warstwa śmietankowa:
1/2 części podstawowej masy serowej
100 ml mleka

Do podstawowej masy serowej wlać mleko, krótko zmiksować. Wylać na podpieczone ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160C, piec ok. 35-40 minut, do momentu ścięcia wierzchu.

warstwa porzeczkowa:
1/2 części podstawowej masy serowej
1 szklanka czarnej porzeczki

Porzeczki zmiksować blenderem. Dodać do podstawowej masy serowej, krótko zmiksować. Wylać na podpieczoną warstwę śmietankową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160C, piec ok. 35-40 minut, do momentu ścięcia wierzchu.

polewa:
300 ml kwaśnej śmietany 
3 łyżki cukru pudru

Śmietanę wymieszać łyżką z cukrem pudrem. Wylać na upieczony sernik, wstawić do piekarnika nagrzanego do 160C, piec jeszcze ok. 12-15 min. 

środa, 19 lipca 2017

Fasolka z czosnkiem i ziarnami

     Najczęściej jadłam fasolkę szparagową z masłem i bułką tartą. Teraz fasolka tak mi obrodziła że postanowiłam odmienić sposób jej przyrządzania. Ten sposób na tyle mi posmakował że postanowiłam podzielić się tym przepisem. Gwarantuję że gdy raz spróbujecie, powrócicie ponownie :)


porcja na 2 osoby:
200 g fasolki szparagowej
2 łyżki pestek dyni
1 łyżka ziaren słonecznika
1 łyżka oliwy
1 duży ząbek czosnku
3 listki bazylii
pieprz cytrynowy
sól

Fasolkę ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, ułożyć na półmisku.
Do kubka wlać oliwę, dodać przeciśnięty czosnek, posiekane listki bazylii, sól i pieprz, wymieszać, polać fasolkę.
Na małą patelnię wsypać pestki dyni i ziarna słonecznika, lekko podprażyć, posypać po wierzchu fasolkę.

wtorek, 11 lipca 2017

Szarlotkowe smoothie

     Smoothie o smaku szarlotki :) Zrobione jest z jogurtu, duszonym jabłkiem z cynamonem oraz z mielonymi migdałami :) Bez cukru ale nie jest tu konieczny, w ostateczności można dosłodzić odrobiną miodu ;)


porcja na 1 osobę:
1 jabłko
2-3 łyżki wody
1/4 łyżeczki cynamonu
15 szt. migdałów ze skórką
150 ml naturalnego jogurtu

Migdały zmielić przy pomocy blendera.
Jabłko obrać, podzielić na ósemki, pokroić w cienkie plasterki. Przełożyć do rondelka, podlać wodą, dodać cynamon, dusić pod przykryciem do miękkości (ok. 7-9 min.). Ostudzić, zmiksować blenderem. Dodać zmielone migdały i jogurt, jeszcze raz zmiksować do momentu uzyskania jednolitego płynu.

piątek, 7 lipca 2017

Torcik graham z masą serowo-truskawkową

     Delikatny biszkopt z mąką graham, który wyglądem i smakiem przypomina biszkopt orzechowy. Przełożyłam go masą serowo-truskawkową z kawałkami truskawek. Zamiast truskawek można dodać maliny (wtedy można lekko doslodzic masę) :)



biszkopt:
5 dużych jajek
3/4 szklanki cukru
1 płaska łyżka proszku do pieczenia
1 łyżka oleju
70 g mąki graham typ 1850
40 g mąki pszennej

Białka ubić z proszkiem do pieczenia i z cukrem na sztywną pianę. Do żółtek wlać olej, krótko zmiksować, wlać do białek, delikatnie wymieszać łyżką. Obie mąki wymieszać, wsypać do jajek, jeszcze raz delikatnie wymieszać łyżką. Ciasto wlać do tortownicy o średnicy 22 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 35-40 minut. Gorący biszkopt odkroić od brzegów, odstawić do całkowitego ostudzenia. Biszkopt przekroić na 3 części.

do nasączenia:
100 ml wody

masa serowo-truskawkowa:
550 g białego sera w kostce
200 g truskawek do zmiksowania
200 g truskawek do pokrojenia
2 galaretki truskawkowe
300 ml wody

Do garnka wlać wodę, zagotować, zdjąć z palnika, wsypać galaretki, wymieszać do ich rozpuszczenia, odstawić do ostudzenia.
Jedną część truskawek pokroić w plasterki, kilka pokroić w ćwiartki (będą do dekoracji wierzchu).
Do miski wyłożyć ser, dodać drugą część truskawek i cukier puder, zmiksować blenderem. Cały czas miksując mikserem powoli wlewać ostudzone galaretki. Gotową masę podzielić na 3 równe części.

wykonanie:
Dolną część biszkoptu lekko nasączyć, wyłożyć połową masy z pierwszej części podzielonej masy, rozsmarować, ułożyć plasterki truskawek, przykryć drugą połową masy, przykryć drugim biszkoptem. Powtórzyć czynności, przykryć trzecim biszkoptem, wylać całą masę serową (bez przekładania truskawkami). Wierzch udekorować ćwiartkami truskawek. Wstawić do lodówki do schłodzenia na ok. 2-3 godziny.

poniedziałek, 3 lipca 2017

Zapiekanka z chlebem i serem korycińskim

     Szybka w wykonaniu zapiekanka, idealna na śniadanie czy kolację. Podstawowym składnikiem jest tu chleb pokrojony w kostkę oraz warzywa. Doskonale w roli spoiwa sprawdza się ser koryciński swojski  Agnieszka i Marcin Bielec, poza tym nadaje on tu charakteru. Uwielbiam go za naturalność i różnorodność smaków. Bardzo polecam!


porcja na ok. 2 osoby:
4 kromki chleba
5 dużych pieczarek
1/2 czerwonej papryki
1 duże jajko
50 ml śmietanki kremówki
sól
pieprz
50 g sera korcińskiego swojskiego Agnieszki i Marcina Bielec

Chleb i paprykę pokroić w kostkę. Pieczarki pokroić w półplasterki, lekko przesmażyć na patelni.
Do miski wbić jajko, dolać śmietankę, doprawić solą i pieprzem, krótko ubić mikserem. Do masy jajecznej wsypać pokrojony chleb, wymieszać aż do jej wchłonięcia. dołożyć paprykę, pieczarki i starty na tarce ser koryciński, jeszcze raz wymieszać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 15-20 minut. Po upieczeniu posypać natką pietruszki.