czwartek, 29 października 2020

Koktajl z burakiem i recenzja chłodziarki Electrolux

     W dzisiejszych czasach staram się nie jeździć za często na zakupy spożywcze lecz robić większe raz na jakiś czas. Moja dotychczasowa lodówko-zamrażarka nie mieściła tyle co chciałam. Przecież oprócz zakupów miałam pozostały "obiad z wczoraj", warzywa i owoce z działki, napoczęte słoiki z dżemami czy ogórkami. Lodówka Electrolux

Z pomocą przyszła lodówka - chłodziarka Electrolux. Pojemna, doskonale chłodząca. Warzywa w niej przechowywane bardzo długo zachowują świeżość, nie więdną, nie zsychają się. Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego systemu chłodzącego dzięki któremu powietrze o optymalnej temperaturze dociera do wszystkich zakamarków.

Najbardziej w tej lodówce podoba mi się funkcja szybkiego chłodzenia, szczególnie przydatna gdy przyniesiemy zakupy ze sklepu. Jedną z większych zalet jest łatwość w zmianie temperatury chłodzenia, wystarczy dotknąć odpowiedni przycisk. 

Doskonała jest też funkcja eco (na nią mam nastawioną lodówkę) dzięki której mogę mieć pewność że moje produkty mają optymalną temperaturę przy małym zużyciu energii

 W takiej lodówce świetnie się przechowa zaskakująco pyszny koktajl z buraka i mleka z dodatkiem malin (mogą być mrożone). Świetny, energetyczny, o pięknym różowym kolorze, na lekki poranny posiłek lub podwieczorek.


 porcja na 1 dużą szklankę:

1 mały burak

150 ml mleka

garść malin (mogą być mrożone)

1 łyżka miodu lub cukru

łyżeczka płatków owsianych do posypania po wierzchu


Buraka dobrze umyć, ugotować w łupinie do miękkości. Lekko ostudzić, obrać ze skórki. 100 g buraka rozdrobnić w blenderze, wlać mleko, dodać miód lub cukier oraz maliny, jeszcze raz zmiksować. Przelać do szklanki, posypać płatkami owsianymi.

piątek, 23 października 2020

Ciasto z burakami oraz recenzja płyty gazowej Electrolux

     Jesień, czas zbioru warzyw. Z buraka postanowiłam upiec ciasto. Najpierw ugotowałam go na nowej płycie gazowej Electrolux. Elegancka, w stalowym kolorze, nowoczesna w wyglądzie. Cienki i wysoki ruszt nadaje lekkości. Ciekawą nowością jest rozszerzenie pola grzewczego przez rozszerzenie rusztu i umieszczenie pokręteł z boku płyty. Zmieści się tu duży garnek razem z dużą patelnią. 

Blokada zmniejszania płomienia gwarantuje to, że płomień przy maksymalnym przykręceniu nam nie zgaśnie. Posiada przeciw wypływowe zabezpieczenie gazu więc w przypadku gdy płomień zgaśnie, automatycznie odcinany jest  jego dopływ




Z ugotowanego buraka upiekłam rewelacyjne ciasto o czekoladowym smaku. Miękkie, wilgotne, ładnie wyrośnięte. Mocno kakaowe, w kolorze prawie czarne. Bardzo polecam!


200 g miękkiego masła

1 szklanka cukru

1/2 szklanka kakao

szczypta soli

1/4 szklanki mleka

100 g ugotowanego buraka

2 jajka

3/4 szklanki mąki pszennej

1 płaska łyżeczka sody


Ugotowany burak zetrzeć na drobnych oczkach tarki, dodatkowo zmiksować blenderem. 

Do miski wyłożyć miękkie masło, dodać cukier, kakao, sól, zblendowany burak, mleko, całe jajka, mąkę i sodę, zmiksować na jednolite ciasto. Wyłożyć do tortownicy o średnicy 20-21 cm, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C, piec ok. 40 min.

Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową.

wtorek, 6 października 2020

Jabłka w cieście

     Sezon na jabłka w pełni ale czasu wiecznie mało by zrobić szarlotkę, więc postanowiłam zrobić jabłka w cieście. Usmażyłam je na patelni z nieprzywierającą powłoką Carl Schmidt Sohn K2. Można ją dostać w sklepie Cookin.pl

Na takiej patelni wszelkie smażenie można z powodzeniem smażyć na minimalnej ilości tłuszczu bez obaw że potrawa przywrze do dna. 

Patelnia K2 pokryta jest 3-warstwową, nieprzywierającą powloką non-stic Greblon imitującą granit.Jest ona bardzo trwała, odporna na zarysowania. Przy tym pozbawiona jest szkodliwych związków APEO, PFOA, NMP i NEP.

Smażenie na takiej patelni to czysta przyjemność :)



2  jajka

1/2 szklanki mleka

1 szklanka mąki pszennej

1 płaska łyżka cukru

1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki cynamonu

4-5 jabłek

olej do smażenia

cukier puder do posypania


Do miski wlać mleko, dodać całe jajka, mąkę, cukier, proszek do pieczenia i cynamon. Zmiksować na jednolite ciasto.

Jabłka obrać ze skórki, pokroić na ok. 2 mm plasterki, wydrążyć środek. 

Na patelni rozgrzać olej, kłaść plastry jabłka zamoczone w cieście. Smażyć na niezbyt dużym palniku z obu stron. wykładać na papierowy ręcznik. Oprószyć cukrem pudrem.

Najlepsze są podane na ciepło.



sklep Cookin.pl

czwartek, 1 października 2020

Winogronowy torcik bez pieczenia

     Prosty torcik bez pieczenia z użyciem domowych fioletowych winogron. można zrobić go bez użycia miksera, wystarczy zwykła trzepaczka :) Przy tym jest dość mało kaloryczny no i bardzo smaczny :)

ciasteczkowy spód:

50 g kakaowych ciastek - herbatników

30 g miękkiego masła

Do tortownicy o średnicy 20 cm wsypać bardzo drobno pokruszone a najlepiej zmiksowane blenderem ciastka wymieszane z miękkie masłem, wyrównać, docisnąć dłonią lub szklanką.


masa serowa:

200 g mielonego białego sera

180g naturalnego jogurtu

60 g cukru

3 lekko zaokrąglone łyżeczki żelatyny

50 ml zimnej wody

Do miski wyłożyć ser i jogurt, wsypać cukier, wymieszać do jego rozpuszczenia. Żelatynę wsypać do metalowego kubka, zalać wodą, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Postawić kubek na małym palniku, delikatnie podgrzać by żelatyna się rozpuściła. Nie wolno dopuścić do jej zagotowania! Wlać żelatynę do masy serowej cały czas przy tym ją intensywnie mieszając.

Na ciasteczkowy spód wylać serową masę, wstawić do lodówki do jej zastygnięcia.


winogronowa pianka:

500 g ciemnych winogron

180 g naturalnego jogurtu

50 g cukru

4 zaokrąglone łyżeczki żelatyny

50 ml zimnej wody

Winogron obrać z gałązek, przełożyć do garnka, zgnieść rękami, gotować ok. 10 minut. Ostudzić przetrzeć przez sitko. Dodać jogurt, wymieszać.

Żelatynę wsypać do metalowego kubka, zalać wodą, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Postawić kubek na małym palniku, delikatnie podgrzać by żelatyna się rozpuściła. Nie wolno dopuścić do jej zagotowania! Wlać żelatynę do przecieru z winogron cały czas przy tym ją intensywnie mieszając.

Wylać na zastygniętą masę serową, wyrównać, stawić do logówki do zastygnięcia.